Epilepsinin çeşitleri ve tedavisi

Epilepsi hastalığı ikiye ayrılır: İdiyopatik sara hastalığı daha çok genetik faktörlerin belirleyici olduğu bir çeşididir. Nöbetler arası elektroencefalogram tahlili normal çıkabilir. Bu tip sara hastalığı genelde ilaç tedavisine olumlu yanıt vermektedir. Semptomik epilepsi hastalığı doğum sırasında veya yaşantının herhangi bir döneminde beyinde ortaya çıkan bir anormalliğin sonucudur. Bu anormallikten kaynaklı başka sorunlar da ortaya çıkabilir. Elektroencephalogram tahlilinde anormalikler kendisini göstermektedir. Sara hastalığının bu tipinde ilaç tedavisine yanıt kişiden kişiye değişmektedir.

Epilepsi hastalığının kırkın üzerinde nöbet tipi tanımlanmıştır. Nöbet anında yaşananlar beyin aktivitesindeki değişikliğin nereden başladığına ve ne kadar hızla yayıldığına bağlıdır. Elektrik boşalma sırf beyinin bir bölümde yaşanıyorsa buna kısmi nöbet denilir. Nöbet tüm beyni aynı anda etkilediği takdirde ise jeneralize (yani bütün beyini kapsayan) nöbet söz konusudur.

Nöbetler herzaman bilinci etkilemez. Bazen bilinçte sırf 5-10 saniye bir kesinti oluşur. Bu kendisini donuk ve anlamsız bakış biçiminde gösterebilir. Şuur kayıbı yaşayan kişiler ise nöbet esnasında yaptıklarının farkında olmaz.

Nöbetlerin süresi değişebilir. Bazen sırf birkaç saniye bazen ise dakikalar sürer. Fakat nöbetlerin saatler sürdüğü ender durumlar da olabilir.

Nöbetler esnasında dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Kişinin yere düşme ve kendini yaralama olasılığı olduğundan dolayı yere yatırmak faydalıdır. Nöbetin kısalmasını ancak ilaçlar sağladığı için coğrafyamızda yaygın olan kişiyi sarsmak, tokatlamak, kolonya veya soğan koklatmak bir işe yaramaz. Dilin yutulma tehlikesi de söz konusu değildir. Nöbet sayesinde hasta istifra ediyorsa solunum yollarını korumak için hastanın yan yatırılması veya en azından başının yana çevrilmesi önerilmektedir.

Epilepsi hastalığının en önemli tedavi şekli ilaç tedavisidir. Epilepsi tipine ve hastanın yaşına göre farklı ilaçlar bulunmaktadır. Fakat ilaç tedavisiyle hastalık tamamen ortadan kaldırılmaz. Ancak nöbetlerin sayısı azalır veya engellenir. Bu ilaçların her gün önerilen dozda ve saatlerde alınması tedavinin başarısı için vazgeçilmezdir. Yeterince uyku da önemlidir. Özellikle çocuklarda uykusuzluk nöbetlere sebep olabilmektedir. Yine bazı çocuklarda ve gençlerde uzun zaman bilgisayarla uğraşmaktan veya gece kulübünde kulanılan ışıklandırmalardan kaynaklı nöbetler ortaya çıkabilir.  .

Yazarın diğer yazıları