Erdoğan ABD’de 3 koldan ifade verecek!

Hürriyet yazarı Murat Yetkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD ziyaretinde Trump’la yapacağı görüşmede, kendisini 3 konuda ikna etmeye çalışacağını yazmış önceki gün. Kendisiyle hemfikirim ama aramızda ufak bir fark var, o da Erdoğan Trump’ı ikna etmeye çalışırken, bence Trump Erdoğan’ın bu 3 konuda ifadesini alacak. Denizcilerin argo deyimiyle sigaya çekecek…

Murat Yetkin’in söylediği konulardan biri, Fethullah Gülen’in Türkiye’ye iade edilmesi konusu. Yazılarımda hep yazıyorum ya, yazdığım kişilerle empati kuruyorum diye, keşke yazmaz olaydım, etrafımda bana mazoşist diye bakmaya başladılar. Oysa o kişiler hakkında yazacaksam buna mecburum, en azından ben öyle algılıyorum. O yüzden şimdi de bu konuyla ilgili yazı yazmam için Trump’la empati kurmam gerekti ve kurdum. Size bu konuda çıkan sonucu ve Trump’ın Erdoğan’a söyleceklerini aktaracağım:

“Bana bak Erdoğan, Fethullah Gülen sisteminin ABD tarafından başlatıldığını biliyorsun. Yani şu an benim başkanlığını yaptığım ülkenin bir siyasetidir Gülen hareketi. Bu siyaseti sen siyasete atılmadan önce başlatmış olmamız hiç de bizim umurumuzda değil. Herşeyden önce ABD’nin başlattığı ve uzun yıllardır gözbebeği gibi koruduğu harekete darbeci diyemezsin, çünkü bu bizi de darbeci durumuna düşürür ki gerçekten ayıp edersin. Ayrıca şunu hiçbir zaman unutma ki sen 12 Eylül darbesinin siyasetini yani darbe siyasetini arkana alarak sayemizde iktidara geldin.

Buradaki amaç, senin Necmettin Erbakan’a tavır alman ve ılımlı İslam sentezini 40 yıldır, okulları dahil herşeyiyle birlikte hazırladığımız Gülen hareketiyle birlikte götürmendi. Bu anlamda senin önüne koyduğumuz olanakları saymakla bitiremeyiz, yani senin Gülen’e söylediğin “Ne istediysen vermedik mi?” sözünü bizim sana söylememiz gerekiyor.

O yüzden darbeci ve faşist dediğin Gülen hareketinin bir parçasıydın ve bunu bal gibi de biliyordun. İşi bu noktaya getirdin, o yüzden bilerek girdiğin benim siyasetime darbeci ve faşist dediğin için burada ifade vereceksin ya da bunları dünya alem bildiği için darbeciyi yıllarca beslediğin için Türkiye’de ifade vereceksin…”

Gelelim Murat Yetkin’in yazdığı ikinci konuya, yani tam giderayak Trump’ın YPG’ye ağır silah vermesi konusunu imzalamasına. Evet, bu konuda masaya yatırılacak ve Trump Erdoğan’a “Sen, benim temizlemek istediğimi bile bile nasıl olur da IŞİD’e silah verirsin. Hadi diyelim ki bir hata yaptın ve hatandan geri dönmek istiyorsun -Ki bu konu hiçbirimize inandırıcı gelmiyor- sözümona IŞİD’e saldıracaksın, iyi de o zaman neden benim IŞİD’e karşı birlikte mücadele ettiğim PYD ve YPG’lilere saldırıyorsun? Sen bunların eşbaşkanları Salih Muslim ile 2 kez resmi anlamda, 1 kez de gayri resmi Türkiye’de görüşmedin mi? IŞİD’e saldıracağım numarasıyla Suriye Kürtlerini bombalamaktan ve Ortadoğu barışına çomak sokmaktan ifade vermen gerekmiyor mu? O TIR’ların nereye gittiğini dünya alem biliyorken hala bu konuda ısrar etmen seni elbet bir gün Lahey Divanı’na götürecektir.” Diyecektir…

Gelelim Murat Yetkin’in yazdığı son konuya, yani Reza Sarraf’ın serbest bırakılmasının istenmesine. Esasında burada kendimi çok zorladım ve ikisi için de empati kurdum ve beynim “Erdoğan, bence bu konuyu hiç açma, çünkü savcı daha yeni açıklama yaptı ve konunun sadece mahkemeyi ilgilendirdiğini ve siyasilerin pazarlık bile etmemesini açıkladı. Ayrıca dosyaya adını da ekleyerek yaptı bunu…” dedi.

Ayrıca bu konuda Trump, Erdoğan’a “Bak kardeşim Erdoğan, istersen bu konuyu hiç açmayalım, bizim ülkemizde hukukun ne demek olduğunu zaten bana 100 günde yeteri kadar öğrettiler, bir de sen öğrenmeye kalkma, onların yanında bulursun kendini. Bu konuda yaptıklarınla, uluslararası ticaret ahlakını yok saydın, uluslararası bankacılık yasaları yokmuş gibi davrandın, bu konuda bakanlarına yapılan yardımlar ifadelerde bomba gibi duruyor… Zaten yukarıda anlattığım 2 konu yeteri kadar seni zor duruma sokmuş, bir de bunu zorlama…” diyecektir.

Evet, Murat Yetkin’in dediklerine aynen katılıyorum ama olaylar yazdığım şekilde gelişecek ve Trump’la yapılacak ortak basın toplantısında Erdoğan “Sayın Trump’la hıyarlar hariç her konuda anlaştık. Domatese sıra gelmedi, çünkü onları Putin’e söz verdik ve o da bu yüzyıl içinde alacağına söz verdi. Oysa bizim hıyarımız da çok güzeldir. Bademi de vardır, acuru da… Heyetlerimiz bu konuyu ilerde görüşecekler… Şimdilik konuya mesafeli duruyoruz…” diyecek.

Yazarın diğer yazıları