Erdoğan Efrîn’e sıkıştı kaldı…

Önceki gün başkanımsı Recep Tayyip Erdoğan’ı dinlerken bir insanın, hele hele bir siyasetçinin saçmalama sınırını izledim televizyonda. Hani 23 Nisan bayramlarında göstermelik de olsa çocukları başbakan yapıyorlar ya, en kötüsünü çıkarıp başbakan yapsalar, bu kadar saçmalığı arka arkaya söyleyemez. Bunun gerçekten bir yetenek olduğuna inandım, saçmalıklar üzerine dizi yapsalar, hepsi bir arada olmaz, hiçbir ekip bunu yazamaz.

Peki neden Erdoğan bu duruma geldi, onu bu noktaya getiren nedir? Erdoğan artık bittiğinin farkında, yenildiğini biliyor. Hiç öyle böbürlenmesine, kendisini dünya lideri gibi görmesine bakmayın, artık buna kendisi de inanmıyor. Hani çok kötü giden futbol takımlarının başına yeni bir hoca getirirler de, herkes ondan sihirbazlık bekler ya, Erdoğan da aynı durumda. Toparlanması için mucizeler gerekiyor, sihirli bir el dokunacak ve uyandığında herşey düzelmiş olacak. Böyle bişey dünya kurulalı beri olmadığına göre, Erdoğan bitti ve bunu hazmedemediği için artık ne konuştuğunun farkında değil. O yüzden de artık kendisini uyarmıyorlar, AKP artık “Bırakınız saçmalasın, biz özgür bir partiyiz” havasında.

Son günlerde herkes Hürriyet Gazetesi’nin satışını konuşuyor, oysa çok az konuşulan öyle olaylar var ki, bunlar konuşulmalı. Beğenin ya da beğenmeyin ama Ülker Türkiye’de bir markadır. Peki Murat Ülker bütün işini neden sattı ve bankalara birer mektup yazarak kendisinden para istenmemesini istedi. Sadece bu da değil, Koç grubu neden artık yatırımlarını yurt dışına yapacağını söyledi. Ya da daha yeni, Ferit Şahenk neden aynı Murat Ülker gibi bankalardan borç ertelemesi istedi. Ekonomistler daha iyi bilir ama Garanti Bankası yönetim kurulu başkanı Ferit Şahenk başka bankalardan borç ertelemesini nasıl istiyor? Kendi bankası olan birisi neden başka bankadan kredi alır ve ödeyemez duruma düşer ya da düştüğünü söyler.

Erdoğan bittiğini farkına varır varmaz tümüyle saldırı politikasına döndü, 7 Haziran’ı Erdoğan önceden gördü ve kendisini deviren Kürtlere ve sosyalistlere savaş açtı. Peki şimdi ne olacak, hergün böbürlenerek öldürttüğü insanların sayısını veren bir ruh hastası var karşımızda ve gerçekten, şimdi ne olacak.

Savaşın kaybedeni olmaz derler ama bu savaşı Erdoğan kaybetti, Erdoğan Efrîn’de sıkıştı kaldı. Eğer sorun Erdoğan’ın dediği gibi terörizm konusuysa bu savaşa ilerleyerek devam etmek zorunda, öyle “Ben Efrîn’i aldım” demekle olmaz, onu dediğiniz an oradan çıkmak zorundasınız ve bunun kendisi açısından hiçbir açıklaması yok ve olamaz da.

İyi de nasıl ilerleyecek, her kaldırdığı uçak zaten batmakta olan ekonomiyi daha da beter yapıyor, harcadığı paranın yerine koyacak bir değer yok elinde. Diyelim ki bu değeri buldu ya da ben yanılıyorum, peki ABD’nin bayrak astığı ve askerini çoğalttığı bölgeyi nasıl bombalayacak. Ayrıca o bölgeye şimdi bir de Fransız askeri gönderildi.

Diyelim ki bunu yapacak kadar da zıvanadan çıktı, Rusya Efrîn için verdiği izni Mimbic için verecek mi, daha açıkçası ABD Erdoğan’ın ABD’yi bombalayabilmesi için hava sahasını açabilir mi? Putin’in de Erdoğan’dan kalır yanı yok ama buna izin verme olasılığı sıfırın bile altında. Erdoğan çıkışı olmayan bir labirentin içine girdi ve akıl alacak noktayı da geçti. AKP’ye en yakın anketlerin yaptığı açıklamalar ortada, Efrîn Savaşı kazanç yerine kayıp Erdoğan için, Erdoğan Efrîn’de sıkıştı kaldı ve oradan çıkmak dışında hiç ama hiç şansı yok. Çıktığı zaman da olacakları biliyor, kendisine güvenen kesimden de oy kaybedecek.

Esasında ortada traji-komik bir durum var. Hani çocukken önümüze birbirinin aynısıymış gibi 2 fotoğraf koyarlardı da biz de 7 farkı bulurduk ya, Erdoğan, Putin ve Trump da tam bilmecelik durumdalar. Üçünün fotoğrafını yan yana koydum ve farkları ne diye baktım. Putin Erdoğan’ın Rusça, Trump da İngilizce bileni.

Yazarın diğer yazıları