Erdoğan’ın damadı Ukrayna’da silah şirketi kurdu

Türk Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan’ın damadı Selçuk Bayraktar’ın Teknik Müdürlüğü’nü yaptığı Baykar Makina’nın iştiraki Baykar Savunma ile Ukrayna devlet silah ticaret şirketi Ukrspetseskport arasında ortak şirket kurulduğu belirtildi.

Geçen hafta Türkiye’nin silah dolu bir kargo uçağı Libya’da düşürülmüştü. Libya’da General Halife Hafter yönetimindeki Libya Ulusal Ordusu tarafından düşürülen uçağın Ukrayna’da kiralandığı ve Ukraynalı pilotların olay yerinde öldüğü açıklanmıştı. Olaydan hemen sonra Türkiye’ye giden Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Erdoğan ile görüşmüş Erdoğan o görüşmede “Türkiye Kırım’ın ilhakını tanımadı, tanımayacak” diyerek Rusya’ya posta koymuştu.

Selçuk Bayraktar’ın Ukrayna’daki şirketinin bu olaylardan hemen sonra duyurulması dikkat çekiyor.

Ulusal Savunma Komitesi açıkladı

Artı Gerçek’te yer alan habere göre Selçuk Bayraktar, Ukrayna devlet silah ticaret şirketi Ukrspetseskport arasında yüksek hassasiyetli silah ve hava-uzay teknolojileri alanında ortak şirket kuruldu. Habere göre açıklama, Ukrayna Ulusal Savunma ve Güvenlik Komitesi tarafından yapıldı. Açıklama “Ortak girişimin asıl görevi, her iki ülkenin savunma kapasitelerini bir araya getirerek, kendi orduları için yeni modern silah örneklerini seri üretime geçirmektir” ifadesine yer verildi. Şirketin yürüteceği ilk projelerden birinin, yeni nesil İnsansız Hava Aracı (İHA) geliştirilmesine yönelik olacağının belirtildiği açıklamada, “Bu İHA, yüksek uçuş seviyelerinden ayrıntılı keşifler yapabilecek, havada saatler geçirebilecek, kayda değer bir hızlanmaya sahip olacak ve çok çeşitli yüksek hassasiyetli silahlara saldırı yapacak” bilgisi paylaşıldı.

HABER MERKEZİ

Yazarın diğer yazıları

    None Found