Erdoğan’ın Fransa ağı!

Fransız L’express dergisi son sayısında “Erdoğan Fransa’daki Türk diasporasına nasıl sızdı?” başlığıyla bir dosya yayınladı. Gazeteci Jean Michel Blanquer tarafından hazırlanan söz konusu dosya kapsamında Erdoğan’ın Fransa’da nasıl örgütlendiği ve Paris Türk Büyükelçiliği’nin aracılığıyla MİT faaliyetlerini nasıl yürüttüğüne dair röportajlar, tanıklıklara yer veriliyor.

“Fransız yetkililer, İstanbul’da yakın zamanda yaşanan başarısızlığa rağmen, özellikle Fransa’da açmak istediği lise projesinde anlaşıldığı üzere ‘Türkiye’nin Cumhurbaşkanı’nın Fransa’daki siyasi ve dini hırsları konusunda hız kaybetmediği’ belirtilen dosyada, Türk makamlarının Fransa’daki Türkler içerisindeki örgütlenmeleriyle endişe yaratığına dikkat çekiliyor.

 “Türkiye’den gelen çok fazla düşmanca eylem”, “Türk makamlarının Fransa’daki Türk toplulukları ile ilgili yaptıkları ve endişeler”, “İslamcı köktencilik ve yayım mantığı” ara-başlıkları taşıyan dosyada, Jean-Michel Blanquer, Türk devletine DİTİB, Türkçe öğretmenleri ve Elçilik üzerinden nasıl bir ağ oluşturduğuna dikkat çekiyor. Söz konusu dosya özellikle Türkiye’nin Fransa’da liseler açma amacının nedenlerine iniliyor. Ankara’nın Fransa’da Türk vatandaşlarının çocukları lise kurma isteğinin yürütücüsünün Fransa Türk Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa olduğu vurgulanan dosyada, aynı elçinin daha önceki MİT’te görev yaptığına dikkat çekiliyor.

Diyanet İşleri Bakanlığına bağlı DİTİB’in imamlarının halkı fişlediği, Kürt esnaflarına dönük ve yine Kürt kurum temsilcileri üzerine bilgi topladığı ve bunlar kapsamında bu kişilerin tehdit aldığına dikkat çekilen dosyada, Fransız makamlarının Recep Tayyip Erdoğan bağlı çalışan bu birimler hakkında endişe duyması gerektiğinin altı çiziliyor. Erdoğan’ın 2003 yılından bu yana Fransa’da kendine bağlı bir Türk diyasporası yaratmaya çalıştığı, özellikle camiler, çeşitli Türk dernekleri, işveren birlikleri, okullar ve çeşitli kahveler üzerinden bunu örgütlediğine dikkat çekiliyor.

Dosyada dikkat çeken bir diğer husus da Türk Elçiliği’nin ajanlaştırma çalışması. Kendisine ajanlık teklif edilen adı gizlenen bir şahıs ile yapılan röportajda, Elçiliğin Kürt kurumları üzerine bilgi toplamak için gençleri ajanlaştırmaya çalıştığı ifade ediliyor. Türkiyeli ve Kürdistanlı kurum temsilcilerinin bu konudaki görüşlerine de yer verilen dosya Erdoğan’ın Avrupa’da nasıl örgütlendiği, ajanlık faaliyeti, dinin örgütleme aracı yapıldığı Fransa örneğiyle gözler önüne seriliyor.

Söz konusu veriler bir Fransız dergisi tarafından açık bir dille ortaya konulmasına rağmen Fransız makamlarının buna karşı önlem almayışı ise endişe verici. Fransa’da yaşayan Türk toplumunun Erdoğan’ın müridi haline getirilmek istenirken, Kürtler, Aleviler ve muhaliflerin ise fişlendiği yıllardır biliniyor. Buna rağmen Fransa bu faaliyetleri gözlem altına almak yerine büyüyen tehlikeyi göz ardı ederek ekonomik çıkarları gereği Kürt kurum yönetici ve çalışanlarına yönelmeyi tercih ediyor. Laiklikten dem vururken, diğer taraftan DAİŞ’le etkin mücadele diyen Fransa’nın Erdoğan’ın camilerinin DAİŞ’in hizmet ettiğini görmezden geliyor!

Yazarın diğer yazıları