Erdoğan’ın kardeşini UCM yargılayacak

AKP’li Türk Cumhurbaşkanı Recep T. Erdoğan’ın “kardeşim” dediği Sudan’ın devrik diktatörü Ömer El Beşir, işlediği savaş suçları nedeniyle Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (UCM) teslim edilecek. Erdoğan, kendisine yüksek devlet nişanı takıp, dört aslan yavrusu hediye eden El Beşir’i, “Bir Müslüman soykırım yapmaz” diyerek savunmuştu.

Sudan’da 1989 yılında gerçekleşen askeri darbe ile başa gelen Ömer El Beşir, 30 yıllık iktidarının geçtiğimiz yıl sona ermesinin ardından işlediği savaş suçları ve insanlığa karşı suçlar nedeniyle hakkında tutuklama kararı veren Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin (UCM) önüne çıkarılacak.

2011’de Güney Sudan’ın ayrılmasıyla sahip olunan petrolünün yüzde 75’ini kaybeden Sudan’da fiyatlardaki artış ve nakit sıkıntısı dolayısıyla 19 Aralık 2018’de başlayan gösteriler, kısa süre içinde Ömer El Beşir karşıtı protestolara dönüşmüştü.

Türkiye’nin desteğine rağmen ordunun ‘yumuşak’ darbesi ile 11 Nisan 2019’da iktidarı bırakmak zorunda kalan El Beşir ev hapsine alındı.

İnsanlığa karşı suçlardan yargılanıyor

Ülkesinde ev hapsinde tutulurken UCM’ye teslim edilecek olan El Beşir, özellikle Darfur eyaletinde işlenen savaş suçunun yanı sıra insanlığa karşı suçlar, sistematik tecavüz ve sivillerin katledilmesi gibi bir çok ağır suçla itham ediliyor. Uluslararası Ceza Mahkemesi Koalisyonu (UCMK), 2003’ten sonra Darfur’da hükümet destekli milis gücü Cancavitlerin 200 binden fazla sivili öldürüldüğünü, sistematik tecavüzler yaşandığını ve milyonlarca insanın yerinden edildiğini tespit etmişti. Bu tespitlerin ardından UCM, el Beşir hakkındaki tutuklama emrini henüz görevi başında olduğu 4 Mart 2009’da çıkarmıştı.

Ç

Yazarın diğer yazıları

    None Found