Erkekler Ekim’de 36 kadını katletti

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun verilerine göre, Ekim ayında erkekler en az 36 kadını katletti.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP), 2019 Ekim ayı raporunu açıkladı. Rapora göre Eylül’de erkekler 36 kadını öldürdü, çocuk istismarı ve cinsel şiddet devam etti.

Bu ayki kadın cinayetlerinin sekizi şüpheli ölüm olarak kaydedilirken, 17 kadının hangi bahaneyle öldürüldüğü tespit edilemedi. Altı kadın da boşanmak istemesi, barışma isteğini reddetmesi, telefona cevap vermemesi gibi kendi hayatına dair karar almak isterken katledildi.

Raporda, “Kadınların kim tarafından, neden öldürüldüğü tespit edilmedikçe; adil yargılama yapılmayıp şüpheli, sanık ve katiller caydırıcı cezalar almadıkça, önleyici tedbirler uygulanmadıkça şiddet boyut değiştirerek sürmeye devam ediyor” ifadelerine yer verildi.

Sekiz kadının nasıl öldürüldüğü ise tespit edilemedi. Kadınlar çoğunlukla evlerinde öldürüldü. Kadınların nerede öldürüldüğü tespit edilebilen 32 kadın cinayetinden 22’si evde yaşandı.

Raporda, Ekim ayında öldürülen 36 kadının 14’ünün kim ya da kimler tarafından öldürüldüğü tespit edilemezken, sekizi evli oldukları erkek tarafından öldürüldüğü kaydedildi.

Raporda, 2019 Kadın, Barış ve Güvenlik Endeksi’nin kadınlar için yaşam kalitesi verilerine göre, Türkiye’nin 167 ülkeden 114’üncü sırada yer aldığı kaydedildi.
KCDP, çocuk istismarının da sürdüğüne dikkat çekti.   HABER MERKEZİ

Yazarın diğer yazıları

    None Found