ETHA’yla dayanışma eylemleri

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu’nun (AvEG-Kon) çağrısıyla Etkin Haber Ajansı (ETHA), Atılım gazetesi, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) ve Sosyalist Kadınlar Meclisi’ne (SKM) yönelik polis terörü Almanya’nın Stuttgart, Köln ve Ulm, Fransa’nın başkenti Paris’te eylemlerle protesto edildi.

Stuttgart kentinde Almanya Göçmen İşçiler Federasyonu (AGİF) ve Sosyalist Kadınlar Birliği’nin (SKB) örgütlediği eylem, şehrin en işlek caddesi Königstrasse’de yapıldı. Eyleme Almanya Türkiyeli İşçiler Federasyonu (ATİF), Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF), Yeni Demokrasi ve Yaşanacak Dünya destek verdi.

ETHA hiç susmadı, susmayacak

“ETHA susmadı, susmayacak” dövizinin taşındığı eylemde AvEG-Kon’un “İstanbul’da polis terörü sürüyor. ETHA çalışanları ve sosyalisteler özgürlük” başlıklı açıklaması okundu. Yapılan açıklamada “Sosyalistlerin 23 Haziran İstanbul belediye başkanlığı seçimlerine dair çıkardığı İstanbul Sokakta gazetesini dağıtmalarına tahammülsüzlük” olarak ifade edildi. “Bu saldırıyla, diktatörlüğün saldırılarına, sansürüne boyun eğmeyen, ezilenlerin, sokağın sesi olan ETHA susturulmaya çalışılmaktadır” denilen konuşmada, polisin ve siyasi iktidarın halkın haber alma hakkını engellemeye çalıştığı kaydedildi. Basın özgürlüğünden, söz, eylem ve örgütlenme özgürlüğünden yana olan tüm kişi ve kurumlara, gözaltında olan gazetecilere, sosyalistlere sahip çıkmaya, sokak eylemleriyle protesto etmeye, tüm teknik cihazlarına el konulan ETHA ile dayanışma içinde olmaya çağrıldı.

AvEG-Kon’un bildirilerinin de dağıtıldığı, müzik yayınının yapıldığı eylem, “yaşasın enternasyonal dayanışma”, “ETHA susmadı, susmayacak” sloganlarıyla sonlandı.

Ulm kentinde Ulm Gazetecilerle Dayanışma İnisiyatifi ve AvEG-Kon’un çağrısıyla düzenlenen eyleme Yeni Demokrasi ve Atılım gazetesi okurları da katıldı. Paris’te de Türkiyeli Göçmen İşçiler Kültür derneği (ACTİT) ve SKB’nin çağrısıyla düzenlenen eyleme KCK-F, Partizan ve Odak dergisi okurları katılarak destek verdi.

STUTTGART

Yazarın diğer yazıları

    None Found