Evimize dönmek istiyoruz

Türk devleti ve çetelerinin işgal saldırıları zorla yerlerinden ettiği Serêkaniyê ve Girê Spî halkı, tek isteklerinin evlerine geri dönmek olduğunu belirtti ve bunu QSD dışında bir gücün sağlayamayacağını dile getirdi.

Türk devleti ve çetelerinin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik işgal saldırıları yüz binlerce insanın göç etmesine neden oldu. Güvenli bulduğu Hesekê ve Qamişlo’ya yönelen halk, burada Özerk Yönetim tarafından kendileri için ayrılan okullarda yaşamlarını sürdürüyor.

Özerk Yönetim tarafından 64 okul yerleşime açılarak göçmenler için hazırlandı. Burada zorlu şartlar altında yaşayan göçmenler, QSD’nin evlerine güvenli bir şekilde dönüşlerini sağlayacak tek güç olduğunu vurguluyor.

‘Evimize dönmek istiyoruz’

Serêkaniyê’nin Mihete mahallesinden göç eden Nesrîn Ehmed, “Türk devletinin saldırılarından önce Serêkaniyê’de çok huzurlu bir hayatım vardı. 9 Ekim’de önce keşif uçakları geldi. Sonra da savaş uçakları gelerek üzerimize bombalar yağdırmaya başladı. Çocuklarımıza bir şey olmaması için motosikletle şehrin dışına çıktık. Bize gerekli olan hiçbir şeyi yanımıza alamadık. Burada bir okulda ağırlanıyoruz ve temel ihtiyaçlarımız karşılanıyor. Fakat biz evimize geri dönmek istiyoruz. Çocuklarımız okuyamıyor. Çocuklarımızın okullarına devam etmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

Türk devleti ve çetelerinin Serêkaniyê’deki varlığına tepki gösteren Nesrîn, “Türk devleti ve çetelerinin Serêkaniyê’deki işgalini asla kabul etmiyoruz. Biz kendi gücümüz olan QSD’nin bizi korumasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

‘Bizi koruyacak tek güç QSD’

Nûrşan Îdo Moro isimli göçmen de “Türk devleti her türlü ağır silahla bize saldırdı. Yasaklı silahlar kullanmaya başladı. İlk başlarda evimizden çıkmadık. Türk devleti saldırılarını yoğunlaştırınca çocuklarımızın hayatını kurtarmak için evimizden çıkmak zorunda kaldık. Evim, Türk devleti çeteleri tarafından ateşe verildi. Amcamın dükkanına el koydular. Türk devletinin çeteleri orada olduğu sürece oraya dönmek istemiyoruz. Serêkaniyê halkları olarak QSD dışında bir gücün bizi korumasını kabul etmiyoruz” ifadelerini kullandı.

Türk devleti çetelerinin sivilleri öldürdüğünü anlatan Nûrşan, “QSD’nin bizi korumasını istiyoruz. Türk devleti çeteleri insanları öldürerek mallarını talan ediyor. Türk işgalcileri Kürtleri sevmiyor. Bu nedenle Kürtlerin topraklarını işgal ediyor” şeklinde konuştu.

HESEKÊ

Yazarın diğer yazıları

    None Found