Evsizi yakmaya çalışanlar tutuklandı

Berlin metrosunda uyuyan bir evsizi yakmaya çalışan 7 genç cinayete teşebbüsten tutuklanarak cezaevine kondu. 

Almanya’nın başkenti Berlin’deki metro istasyonu Bulgar kökenli bir mültecinin genç bir kadını tekmelemesinin ardından başka bir şiddet olayına sahne oldu. Noel gecesi 7 genç, Berlin-Schönlein metro durağındaki bankta uyuyan evsiz bir adamın elbiselerini tutuşturarak yakmaya çalıştı. 37 yaşındaki evsizin yanması son anda önlendi. 

Alevler çevredekiler ve bir vatman tarafından söndürüldü. Güvenlik kameralarına yansıyan görüntülerde gençlerin şakalaşarak olay yerini terk ettiği görülüyor. Polis, Noel gecesi (25 Aralık) gerçekleşen olayın ardından video ve fotoğraflar yayımlayarak gençlerin ihbar edilmesini istedi.

Altısı teslim oldu biri yakalandı

Görüntülerin kısa sürede yayılması ardından saldırgan gençlerden altısı teslim olurken biri yakalandı.Gençlerden altısının Suriyeli, birininse Libya uyruklu olduğu öğrenildi. Yaşları 15 ile 21 arasında değişen gençlerden bazılarının oturma izni bulunurken, bazılarının da iltica statüsünde oldukları açıklandı. Baş şüphelinin 21 yaşında olduğu belirtildi. 

Cinayete teşebbüsle suçlanıyorlar

Gençler polisteki sorgularının ardından önce savcılığa ardından mahkemeye sevk edildi. Polis, savcı ve çıkarıldıkları mahkemede suçlarını itiraf eden saldırganlar, cinayete teşebbüs suçlamasıyla tutuklu yargılanacak. Cezaevine konan yedi saldırganın da son iki yıl içinde Almanya’ya geldiği, daha önce karıştıkları kavgalardan ve adam yaralamaktan poliste kayıtlarının olduğu tespit edildi. 

BERLİN

Yazarın diğer yazıları

    None Found