Evsizlerin sayısı artarken

İngiltere Gündemi

Hükümetin sosyal yardım kesintileri dar gelirli aileleri ciddi oranda etkilemeye devam ediyor. Devletin basiretsizliklerini ve yanlış politikaları sonucu oluşan mağduriyetleri ortaya çıkaran raporlardan biri daha bu hafta basına sunuldu. Shelter adlı yardım kuruluşu, evsizlere dair bir rapor yayınladı. Rapora göre 124 bin çocuk geçici konutlarda (pansiyon ve benzeri yerler) yaşamak zorunda bırakılıyor. Pansiyon dediğimiz yer demek bütün ailenin tek bir odada yaşamak zorunda olması demek.  Sebebi ise devletin ödediği kira yardımlarının bir yer kiralanamayacak kadar düşük olması. Aslında düşük değildi. Bütçe açığını kapatabilmek için düşürüldü. Kiralar ise tüm hızıyla artmaya devam etti. 

Mevcut tablo ortada. 124 bin çocuk evsiz aileleri ile birlikte aylarca bazen de yıllarca pansiyonlarda yaşamak zorunda bırakılıyor. Bu rakam geçen seneye nazaran yüzde 10 oranında artmış durumda. Yani geçen sene bu rakam 109 bindi. An itibariyle İngiltere’nin genelinde 250 bin evsiz bulunuyor. Bir kısmı sokaklarda yaşıyor. Sokakta yaşayanların büyük bir çoğunluğu da ya madde bağımlılığı var ya da psikolojik olarak rahatsızlar. Yani tedaviye de muhtaç insanlar. 2014’den beri de yüzde 300 oranında artmış durumda. Kanunlara göre evsizlerin pansiyonlar 6 hafta kadar tutulup sabit bir yere yerleştirilmesi gerekirsen bu 6 hafta kısıtlaması dikkate bile alınmıyor. Bu durumda belediyeler yasaları çiğnemiş oluyor, çünkü onları bir yere yerleştiremiyor. İşsiz ya da hasta vatandaşlara ayrılan kira yardımı ev kirası oranıyla örtüşmüyor. 

Bu rapor Noel arifesinde sıcacık evlerinde çam ağaçlarını süsleyen İngilizlerin hepsini olmasa da bazılarını ciddi oranda rahatsız ediyor. Daha iki hafta önce 30 yaşında evsiz bir adam sokakta soğuktan donarak hayatını kaybetti. İşin acı tarafı bunun düzeltilmesi için belediyelerin ve hükümetin bir planı yok. Evsiz İngilizleri kiraların daha ucuz olduğu İngiltere’nin Kuzey’ine göndermek dışında somut bir yaklaşım yok. 

Geçen seneden beri 21,400 kadar evsiz aile başka şehirlere gönderilmiş. Bu da başka şehirlere gönderilen evsizlerin oranında yüzde 15’lik bir yükseliş demek. Ödenebilir evler yapması veyahut emlak sektörünü kontrol etmek yerine evsizleri Londra, Cambridge ya da Oxford gibi daha birçok kalburüstü şehirlerden küçük kasabalara gönderiyor. Hükümetin kira oranı konusunda bir şey yapmaması durumunda bu tarz büyük şehirlerde sadece zenginler ve mütemadiyen tüketenler ile kirasını çıkartmak için deli gibi çalışmak zorunda kalan insanlar yaşayabilecek. İşte o gün geldiğinde bu ülkeyi bu hale sokan kapitalist bünyeler, sokakta göz zevklerini bozacak evsizleri göremeyip ruhları şad olacak. 

Yazarın diğer yazıları