Evvel Temmuz Bayramı kutlamaları başlıyor

HAMDULLAH KESEN / HATAY

Hatay’ın Samandağ ilçesinde geleneksel olarak kutlanan Evvel Temmuz Bayramı, Samandağ Kalkındırma Derneği tarafından festival havasında kutlanacak. Bu yıl 20’ncisi 11-14 Temmuz tarihleri arasında Samandağ’da yapılacak olan bayram, gündüzleri panellerle, geceleri ise konserlerle sürecek.

Festival havasında kutlanıyor 

Evvel Temmuz Bayramı, 12 Eylül Askeri Darbesi’nde yasaklanırken, 90’lı yıllarda yasağa rağmen demokratik kitle örgütleri öncülüğünde Samandağ’da kutlandı. Bayram 2000’li yıllardan beri Samandağ‘da festivalle dönüştürüldü. Bayram, Arap Alevilerin yaşandığı Adana ve Mersin’de de 2010’dan sonra kutlanmaya başlandı. Yine Suriye’de Arap Alevi halkının olduğu bölgelerde de kutlanıyor. Arap Alevilerinin yoğun olduğu Samandağ‘da Hristiyan Araplar ile Türkiye’nin tek Ermeni köyü olan Vakıflı bulunuyor. Bayram sahilde bulunan ve Hz. Hızır ve Hz. Musa’nın buluşma yeri olduğu rivayet edilen kutsal alanda yapılıyor.

Hrisi ikram edilecek

Evvel Temmuz Bayramı; Miladi Takvim’e göre Temmuz ayının 14’ü, Rumi Takvim’e göre 1 Temmuz olarak belirtiliyor. “Bir” Arapça’da “evvel” diye ifade ediliyor. Bu nedenle 14 Temmuz, Türkiye’de yaşayan Arap Alevilerin inanışlarına göre “Evvel Temmuz” olarak kabul edilir. Tarihi 4 bin yıl öncesine kadar uzandığı belirtilen Evvel Temmuz Bayramı, çok tanrılı dinler döneminde hasadın yapıldığı ve bir sonraki hasat döneminin bereketli geçmesi için bereket tanrısına o gün kurbanların adandığı gün olarak biliniyor. Bu inanç ve gelenek tek tanrılı dinlere geçiş sonrasında da Arap Alevi toplumunda devam ederek günümüze kadar ulaştı. 14 Temmuz günü ise ”hayır yemeği” olarak yapılan ve et ile buğdayın birlikte dövülerek pişirilmesiyle yapılan ”Hrisi” misafirlere ikram edilir.

Yazarın diğer yazıları

    None Found