Eylemimiz sürecek

Açlık grevindeki çocukları için Meclis’te HDP Eşbaşkanı Pervin Buldan ile birlikte basın toplantısı yapan anneler, AKP hükümetine “Duyun sesimizi, evlatlarımızın ölmesini istemiyoruz” çağrısı yaparak, Meclis’te oturma eylemine devam edeceklerini vurguladı.

Kürt Halk Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle açlık grevinde olan çocukları için Adalet Bakanlığı ile görüşmek isteyen anneler geceyi Meclis’te geçirdi. Meclis’te oturma eylemi yapan anneler, Meclis Başkanı Mustafa Şentop ile görüştüler. Şentop annelere taleplerinin Adalet Bakanlığına ileteceğini ve durumu takip edeceklerini belirtmişti. Ancak anneler Meclis’ten ayrılmayarak geceyi HDP’nin grup katındaki toplantı salonunda geçirdi.  Gece boyunca sohbet edip Kürtçe ezgiler söyleyen anneler sahuru da Meclis’te yaptı.

Anneler dün de HDP Eşbaşkanı Pervin Buldan’ın katılımıyla Meclis’te basın toplantısı düzenledi. Buldan, “Bir amaç uğruna Ankara’nın yolunu mesken tuttular. Annelerimiz günlerce cezaevi kapısı önünde bir çığlık yükseltmeye çalıştılar, seslerini herkes duysun istediler ancak bu hükümetin annelerimize yaklaşımı, annelerimizi yerlerde sürüklemesi, vicdanlarına hakaret etmesi kabul edilebilir bir durum değildir” dedi.

Annelerin çağrısı dikkate alınmalı 

Annelerin açlık grevinde ve ölüm orucunda olan çocuklarının yaşaması için çabaladıklarını belirten Buldan, “Bu çocuklar tecridin kalkması için bedenlerini açlığa yatırdı. Bu ülkede adalet ve hukukun olmadığını biliyoruz ancak bu ülkede hala vicdanlı insanlar var. Bu vicdanlı insanların bir an önce harekete geçmesi, açlık grevinde olanların bu grevi bitirebilmesi için tecridin kalkması yönünde yaptıkları çağrının dikkate alınması gerektiğini ifade ediyorum” şeklinde konuştu.

 Bir an önce adım atılmalı 

Buldan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Açlık grevcilerinin kritik bir aşamada olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu insanlar aylardır açlık grevindeler ve ölüm orucuna başladılar. Bu insanların talepleri meşru ve hukukidir. Sayın Öcalan’ın üzerindeki mutlak tecridin kaldırılmasını talep ediyorlar. 2 Mayıs’ta avukatların Sayın Abdullah Öcalan ile görüşme gerçekleştirmesi kıymetli bir adımdır. Bu adımın mutlaka devamı gelmeli, Sayın Öcalan’la avukat ve ailelerinin görüştürülmesi bir düzen haline getirilmelidir. Bir an önce adım atılmalı.”

Meclis’te oturmaya devam edeceğiz 

Buldan’ın ardından anneler adına Nezahat Teke konuştu. Teke, şunları söyledi: “Meclis Başkanı bizimle görüştü, daha önce de görüştük ama hiçbir sonuç çıkmadı. Adalet Bakanı’ndan 2 aydan fazladır randevu talebinde bulunduk, yeri geldiğinde ‘Cennet annelerin ayaklarının altındadır’ diyorlar. Mademki anneler cennet kokuyor, neden bizi muhatap almıyorsunuz. Çünkü bu davanın sahibi biziz, bu evlatlar bizim evlatlarımız. Ölümlerine seyirci kalamayız.”

Meclis’te bir umut beklediklerini belirten Teke, “Burada oturmaya devam edeceğiz. İnsanlığa çağrımız var, adalete çağrımız var. Biz de bu ülkenin insanlarıyız, bugün eğer evlatlarımız zor durumdaysa ve tecrit kırılmadan bu durumdan çıkmıyorlarsa tecridin kırılması zor bir şey değildir. Ramazan ayındayız, bu anneler orucu oruçla açıyor. Biz buraya gelmeye çok meraklı değiliz. Olumlu bir yanıt gelmelidir, bu kin neden? Evlatlarımızı değil içimizdeki kini toprağa gömelim. Adalet Bakanlığı’na, Cumhurbaşkanı’na çağrı yapıyoruz: Duyun sesimizi, evlatlarımızın ölmesini istemiyoruz” diye konuştu.

HABER MERKEZİ


Anneler böyle cevap verdi

Çocukları cezaevlerinde açlık grevinde olan annelerin, HDP Urfa il binasındaki nöbet eylemi 8’nci gününde devam ediyor.  Anneler bugünkü eylemlerinde, İstanbul Bakırköy’de gözaltına alınan anneler hakkında tutulan ifade tutanağındaki “Cahil” ibaresine karşılık verdi. Arda Denkel’in “Anlam ve nedensellik”, Hüseyin Turhan’ın “Bir dava iki devrimci”, Tolstoy’un “İvan İlyiç’in Ölümü” gibi kitapları okuyan anneler ile oturan HDP Urfa İl Eşbaşkanı Adile Öncel, “Hiç kimsenin haddine değildir bizim annelere cahil demeye” diyerek tepki gösterdi.

Annelere “cahil” diyenlerin kendilerinin “cahil” olduklarını söyleyen annelerden Remziye Umutgan, “Kürt milletinde cahillik kalmadı. Gözlerini açıp bize iyi baksınlar, kulaklarını açıp bizi iyi dinlesinler, elimizi attığımız her şeyi çekip alırız. Biz bu mücadeleyi kazanacağız” dedi.

Amed’de polis ablukası kırıldı

Amed’de 16 gündür eylem yapan anneler dün bir kez daha Koşuyolu caddesinde bulunan Un Fabrikası önünde toplandı. Annelere, HDP Amed Milletvekilleri Semra Güzel, Saliha Aydeniz, Remziye Tosun ve Musa Farisoğulları da eşlik etti. 1 saatlik oturma eylemini polis ablukasında tamamlayan anneler, oturma eyleminin ardından TUAY-DER önüne yürümek istedi. Polisler ablukayı artırarak yürüyüşü engelledi.

Polisin saldırısına tepki gösteren vekiller, buradan ancak yürüyüş yaparak ayrılacaklarını dile getirdi. Polisler ise anneleri otobüslere bindirerek alandan uzaklaştırmak istedi. Müdahaleye sloganlarla tepki gösteren anneler, “Biz yürüyeceğiz kimse bunu engelleyemez. Gerekirse günlerce burada kalırız” karşılığını verdi. Anneler ardından yeniden oturma eylemine geçti. Annelere destek vermek için toplanan kitleyi de polisler uzaklaştırdı. Çembere alınan anneler 5 saat süren ablukayı aşmayı başardı.


Uzun namlulu silahlarla abluka 

Patnos L Tipi Kapalı Cezaevi önünde açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla bir araya gelen tutuklu aileleri ve HDP milletvekilleri Abdullah Koç ile Mensur Işık’a jandarma saldırdı. Patnos Kaymakamlığı’nın yasak kararı gerekçe gösteren jandarma, açıklama yapılmasına izin vermedi.

Uzun namlulu silahlarla cezaevinin önünü ablukaya alan polis ve jandarma, açıklamaya izin vermemesi üzerine kısa süreli tartışma yaşandı. Milletvekillerinin müdahaleye karşı kendisini tanıtması üzerine rütbeli bir asker, “Siz Kandilin vekilisiniz” demesi dikkat çekti.

 Ardından kitleyi ablukaya alan Jandarma tazyikli su sıktı. Aileler ve vekiller, engellemeye rağmen “Bijî berxwedana zindana” sloganları attı. Annelerin kendi aralarında Kürtçe diyaloğuna da engel olmaya çalışan bir uzman çavuş, kadınları itilerek “Kürtçe diyaloğa girme” diye engel olmaya çalıştı.

Açıklamanın ardından askerler, haber takibi yapan gazetecilerin kimliklerini alarak GBT’den geçirdi.


Gebze’de direniş 36. gününde

Çocukları açlık grevinde olan anneler 36 gündür Gebze Kadın Kapalı Cezaevi’nde oturma eylemi düzenliyor. Anneler bugün de eylemlerine devam etti. Eyleme Van Milletvekili Muazzez Orhan ve çok sayıda kişi katıldı.

Polis saldırısı ile karşılaşan anneler, eylemlerini sürdüreceklerini söyledi. Cezaevi önüne yaklaştırılmayan anneler, kaldırıma oturarak duruma tepki gösterdi. Kaldırımda oturan anneleri ablukaya alan polisler, annelerin kimliklerini toplayarak, GBT sorgulaması yaptı. Annelerden Sultan Bozkurt, “Anneler iki günüdür Meclis’te oturma eylemi düzenliyor. Burada oturmamıza bile tahammül edemiyorsunuz” diyerek saldırgan polislere tepki gösterdi.


Bu çığlığı susturamazsınız

Adana’da da açlık grevi ve ölüm orucunda olan tutukluların aileleri, çocuklarının talebinin yerine getirilmesi için İnönü Parkı’nda açıklama yaptı. Parkı ablukaya alan polis, parkta oturan aileleri Genel Bilgi Taraması’ndan (GBT) geçirmek istedi. Ancak anneler polise, “Allah var. Ama bu ülkede adalet ve vicdan yok. Bu zülümdür. Bizim gibi yaşlı insanlardan ne istiyorsunuz. Her gün alanlarda olacağız. Çocuklarımız ölüyor. Durmayacağız. Bize ne yaparsanız yapın. Burada olacağız. Bu zülüm ve tecrit son bulsun. Cezaevlerinden tabutlar çıkmasın” diyerek tepki gösterdi.

Uzun süre oturma eylemi yapanları kalkanlarla ablukaya alan polis, yurttaşların katılımını da engelledi.

 3 evladı açlık grevinde 

Anneler adına konuşan Latife Aydın, “Adalet Bakanlığı’na sesleniyorum; gözünü ve kulağını aç. Annelerin çığlıklarını duy. Ciğerimiz yanıyor. 3 evladım, ölümdeler. Tüm tutsaklar benim ve bu halkın çocuklarıdır. Yeter artık. Yeter gözaltına alınmaya, yeter tutuklanmaya, yeter zulme, yeter gözyaşına, yeter kana, yeter tecavüze. Yeter, yeter, yeter” diye konuştu.

Çocuklarının grevini ve talebini sahiplenen Nejla Kocaman da, hükümete seslendi: “Annelerin bu çığlığını susturamazsınız. Annelerin çığlığı susmaz. Ciğerimizin bir parçası orada ve ölümle karşı karşıya. Her gün alanlarda olacağız. Tabutlar tek tek zindanlardan geldiğinde nasıl cevabını verecek” dedi.

Yazarın diğer yazıları

    None Found