Êzîdîleri Kurtarma Ofisi’ne ödül

Uluslararası Mother Teresa Ödülü bu yıl, yüzlerce DAİŞ mağdurunu esaretten kurtaran ”Êzîdîleri Kurtarma Ofisi”ne verildi. Uluslararası Mother Teresa (Rahibe Terasa) Ödül töreni Hindistan’ın Mumbai kentinde düzenlendi. Bu senenin ödülü ise Êzîdîleri Kurtarma Ofisi’ne verildi.

Ödülü 2014 yılında DAİŞ tarafından kaçırılıp daha sonra kurtarılan İman Abdullah, Êzîdîleri Kurtarma Ofisi adına aldı.

Ödülü alırken kısa bir konuşma yapan Abdullah, “Sekiz kişilik ailemle birlikte DAİŞ’in eline düştüğümüzde daha 13 yaşındaydım. 12 ay DAİŞ’in esaretinde kaldım ve 3 kez beni pazarladılar. DAİŞ’in esaretinde çok fazla baskıya maruz kaldık ve birçok kez cinsel tacize uğradım” dedi. Abdullah, “Dönemin Başbakanı Neçirvan Barzani tarafından kurulan Êzîdîleri Kurtarma Ofisi tarafından kurtarıldım” ifadelerini kullandı.

İsmini, ömrünü insanlığa adayan Rahibe Teresa’dan alan bu ödül 2004 yılından beri dünya genelinde barış, adalet ve eşitlik için çalışan kişi ve kurumlara veriliyor.

Töreni düzenleyen Hindistan Armoni Vakfı Azınlıklar Komisyonu, 2018’de de bu ödülü DAİŞ’ten kurtarılan Êzîdî kadınlar Leyla Tehlu ve Edis Beşar’a vermişti.  HABER MERKEZİ

Yazarın diğer yazıları

    None Found