FC Ferad sizin takımınız

Yaklaşık onsekiz yıldır İsviçre’nin Kuzeybatı liginde üç futbol takımıyla birlikte mücadele veren FC Ferad futbol kulübü, geçtiğimiz günlerde 18. olağan kongresini yaparak yeni yönetimini seçti. Kongrede tartışmaların odağında ise 2012 yönetimi, üç takımın liglerdeki konumu, futbol disiplini ve ahlakı oldu. Kongre delegeleri Avrupa’da ilk kez İsviçre Futbol Federasyonu ve Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği FIFA’nın resmiyette tanıdığı Kürt futbol kulübü ünvanına sahip FC Ferad’ın önemli bir konuma sahip olduğu ama aynı paralelikte bir başarı sağlayamadığı da vurgulandı. FC Ferad’ın onsekiz yıldır hak ettiği yere gelememesinin en önemli nedeninin sahipsizlik olduğunu belirtti. Kongre katılımcıları, Kürt Halk Meclisleri başkta olmak üzere Kürdistani kurumların FC Ferad ve takımlarına karşı ilgisiz kaldığını, burada top koşturan yaklaşık yüzyirmi lisanslı genç oyuncunun görülmediği vurgulandı. Kulübün, Kürt kimliğine yakışır bir temsiliyet sergilemesi gerektiğini vurgulayan delegeler, „Kürt halkını ve kimliğini temsil etmek konusunda şehit Cemal Kavak’ın önemli katkılar sunduğunu ve bunun mutlak anlamda devam etmesi gerektiğini“ belirtti.


‘Finans kulübün geleceğini belirleyecek’

İsviçre Kuzeybatı ligininin 3. ve 5. liglerinde iki takımla birlikte top koşturan ve aynı zamanda bir senyör takımına sahip FC Ferad’ın son yıllarda karşılaştığı finans sorunları da 18. olağan kongrenin ana gündem maddesi oldu. Kulübün yıllık ortalama otuzbin İsviçre Frank’ı civarında gideri olduğu ve bunu karşılamak için sponsor bulmakta güçlükler çektiğini vurgulayan yöneticiler, „Bugüne kadar gelen yönetimlerin tümü finans sorunlarıyla ilgilendikleri için takımların başarısına kilitlenemediler. Kulübün kapanmaması için finans sorunları sürekli öncelik oldu“ dediler.

‘Biz bir halk kulübüyüz’

Kulüp yöneticilerinden Bülent Tanrıverdi, başta Kürt halkı olmak üzere Kürt işveren çevreler ve Kürt esnafların kulübe sahip çıkması gerektiğini vurgulayarak, şöyle dedi: „Tüm dünyada olduğu gibi spor kulüpleri veya takımlarının finansmanı iş çevrelerince karşılanır. Biz bir halk kulübüyüz. Yaklaşık ikiyüz gence hitap ediyoruz. Salt amacımız liglere tırmanmak değil aynı zamanda bu gençlerimizin kendilerini ifade edebilecek alanlar yaratıyoruz. Üç-beş işveren kolaylıkla kulübümüzü finans edebilir. Aslında bu ikiyüz gencin korunması demektir.“ Tanrıverdi devamla „Maddi olarak finans edilmek yönetimlerin kendisini takımların başarısına kilitler. Örneğin yeni bir takımın kurulmasına ilişkin gençlerde talep var. Ama bir dördüncü takımı finans edecek gücümüz olmadığı için yeni bir takım alamıyoruz“ dedi. Üst liglere çıkmanın önünde bir engelin olmadığını yurgulayan Tanrıverdi, desteklenmeleri durumunda başarabileceklerini kaydetti.

‘Yeni yönetimi zor günler bekliyor’

Kongrede yönetime seçilen Bülent Tanrıverdi, Tahir Sonu, Hüseyin Sonu, Yusuf Çalışkan, Kemal Arıkan, Ahmet Yalçınkaya, Hasan Ericek ve Sadık Suncak, kulübün geleceği için kendilerini zor günlerin beklediğini açıkladılar. Söz konusu finans zorluklarını salt bir yönetimin aşamayacağını vurgulayan yeni yönetim basın sözcüsü Bülent Tanrıverdi, „2013 FC Ferad’ın kader yılı olacaktır. Bir kez daha işveren çevrelerde yardım beklediğimizi belirtmek istiyorum. Yönetimimiz kadar Kürt Halk Meclisleri de kulübümüze sahip çıkmak zorundadır“ diyerek sözlerini sonuçlandırdı.

Takım birinci lige aday

FC Ferad’ın futbol takımlarını çalıştıran antrenörlerden Ali Yıtlaç, Yusuf Çalışkan, Hasan Arısan ve Hasan Filimci, 3. ligde yer alan takımlarının birinci lige çıkmasının sürekli mümkün olduğunu belirterek, „Tüm sezonlarda 3. lig takımımız sürekli ligin birinci ve ikinci sırasında yer alıyor. Bu takımımız en yetenekli takımdır ve birinci lige çıkmasının önünde sadece finans sorunları yatmakta“ diye konuştular.
5. ligte top koşturan takımın ise bir üst lige çıkmasının aynı sorunlardan dolayı yerini koruduğunu belirten antrenör Yusuf Çalışkan, lisanslı oyuncu sıkıntılarının olmadığını ama yeni takımların kurulması için finans sorunun engel olduğunu belirtti. Takımları çalıştıran antrenörler, 18 yıl boyunca FC Ferad’ın çok önemli oyuncular yetiştirdiğini ve bir çoğunun başka takım veya kulüblere transfer edildiğini belirterek, „Başta çocuk ve yetişkin kadın takımlarına ilişkin talepler oluyor. Fakat finans sorunlarımızdan dolayı yedek sahaları kiralayamıyoruz“ dediler.


ALİ ONGAN/BASEL

Yazarın diğer yazıları

    None Found