Feminist değerler üzerinden bir eleştiri kitabı

Sema Kaygusuz ve Deniz Gündoğan İbrişim’in hazırladığı, 14 yazarın yazıları ile katkı sunduğu “Gaflet: Modern Türkçe Edebiyatın Cinsiyetçi Sinir Uçları”, Metis’ten çıktı. Kitap, feminist değerler üzerinden edebi metinlerdeki türlü “gaflet” biçimlerini irdeliyor.

Kitabı hazırlayanlardan Kaygusuz, “feminist ilkelerin edebiyat eleştirisi yöntemiyle yeniden hatırlatıldığı bir eleştiri kitabı” olarak tarif ediyor çalışmayı. Eleştiri dahil kimi edebiyat metinlerinin istemsizce de olsa incelikli bir yoldan eril zihniyete hizmet edebileceğini göstermek, uygarlığı sarmalayarak gündelikleşen eril reflekslerin üstüne ışık düşürmek istediklerini belirtiyor.

Kitabın temel sorusu ya da sorunsalı ise şöyle ifade ediliyor:

“Edebiyat metinlerindeki cinsiyetçiliği, homofobiyi ya da satır arasına gömülü mizojinik tasvirleri, türcülüğü, insanmerkezciliği, kısacası bugün kuramsal açıdan gittikçe kuvvetlenen feminist eleştiri bağlamında Türkçe edebiyattaki her cinsiyetten ve cinsel eğilimden yazarın erkek egemen kodlarla gaflete düştüğü sayfaları okuyabiliyor muyuz?”

Çalışmada Damla Tezel, Erol Köroğlu, Ezgi Hamzaçebi, Fatih Altuğ, Fatmagül Berktay, Irvin Cemil Schick, Jale Özata Dirlikyapan, Meltem Gürle, Merin Sever, Özlem Öğüt Yazıcıoğlu, Senem Timuroğlu, Sevcan Tiftik, Şima İmşir ve Tülin Ural’ın makaleleri yer alıyor. 

 HABER MERKEZİ

Yazarın diğer yazıları

    None Found