Fısıltı gazetesi: Genç siviller rahatsız!

Son nakıs darbeye kadar sık sık gazetelerde başlıklar atılırdı. “Genç askerler rahatsız” diye manşetler atıldı mı artık bu yeni bir askeri darbenin ayak sesleri olarak algılanır ve herkes hizaya girmeye başlardı.

“Genç askerler” dedikleri de Genelkurmay başkanından en fazla 2-3 yaş küçük olan bir sonraki orgenerallerdi. Yani ya bizim dediğimizi yapın ya da darbe geliyor demekti. Herkes hizaya demekti.

Şimdi genç askerler ne alemdedir bilmiyoruz. Eskisi gibi zırt pırt caz yapmıyorlar. Yapsalar da medya itibar etmiyor. Ama hepimiz biliyoruz ki bizde ve dünyada “genç siviller” rahatsız! Herkes ayağını denk alsın, denk atsın! Yoksa hepsi de perişan olurlar, helak olurlar.

Lise çağındaki gençler dünyanın her yerinde iklim hareketi olarak sokağa dökülüyor. Sistemin en zayıf yerlerine yani ayaklarındaki nasıra vuruyorlar.

Sarı Yelekliler ise Paris’e yerleşmiş bulunuyor. Buradan diğer Avrupa metropollerine yaygınlaşma potansiyeli var ve hepsini de tehdit ediyor.

Latin Amerika, Avrupa, Ortadoğu ve Asya kaynıyor.

Türkiye’ye gelecek olursak Erdoğan Bahçeli çetesi sallanıyor. Ama sallandıkça da korkudan kuduruyor. Usulsüz devlet kredileriyle ele geçirilen medya tüm inandırıcılığını yitirmiş bulunuyor. Geriye kendi yazdıkları itirafname gibi suç dosyaları kalıyor. Binbir şaklabanlıkla düzenledikleri sözde tartışma programları gerçek tartışmaları engellemek için koparılan kuru gürültüden öteye geçmiyor. Her gün Kürtler, HDP tartışılıyor ama onların tek temsilcisi yok. Zaten bu tartışma programları gerçek tartışmaları bastırmak, memlekette demokrasi ve tartışma varmış gibi göstermek için düzenlenen şovlardır.

En kabadayı gazetenin tirajı 250 bini geçmiyor. Bu memlekette nüfus 30 milyon iken, okur-yazar oranı çok düşük iken 500 bin satan Akşam gazetesi vardı. Şimdi nüfus 80 milyonu geçmiş, okur-yazar olmayan kimse kalmamış ama gazete tirajları düştükçe düşüyor. Kimse “Ama TV ve internet çıktı” demesin. Onların tirajları da yani izlenme oranları-reytingleri belli. Bu nedenle dizilerle takipçilerini arttırmaya ya da elde tutmaya çalışıyorlar ve de tutmayan diziler sık sık yarıda kalıp kaldırılıyor. Yerine daha çok izlenmesi beklenen diziler aranıyor.

7 Haziran 2015’den beri hiçbir seçimi kazanamamış olan Erdoğan-Bahçeli çetesi bu susturulmuş ve biat ettirilmiş medya eliyle ayakta kalmaya çalışıyor ama bu medyanın kendisini ayakta tutacak gücü yok. Bu medya kendisi usulsüz devlet kredileri, reklamları ve ballı ihalelerle ayakta tutuluyor.

Bütün medyayı ele geçirdiler. Her kanalda kendi boruları ötüyor. Muhalif yazarlar ya zindanda ya da bazı internet siteleri dışında yazabilecekleri bir yer kalmadı. Usulsüzlükleri ortaya çıkmasın diye muhalif RTÜK üyesini bile usulsüzce uzaklaştırdılar.

Böyle dikta dönemlerinde halkın en etkili silahı devreye girer: Fısıltı gazetesi!

Tirajı da hızla yükselir, inandırıcılığı da.

Maliyeti 0=sıfır kuruştur. Matbaa-kağıt-mürekkep masrafı yoktur. Dağıtım masrafı ve iade vb. sorunları yoktur. O kendi kendine hızla dağılır zaten. Yazarı da okuru da hızla artar. Her okur aynı zamanda bir yazardır.

Diktatörler onu yasaklayamaz. Basıp da kimseyi tutuklatamaz. Bombalatıp yıkamaz. Çünkü adresi-merkezi yoktur. Haberlerini kimse tekzip edemez, tekziplerini yayınlatacak yer yoktur.

Kenan Evren faşisti fısıltı gazetesiyle kavgaya girip haberlerini yalanlamaya kalkıştı ama eline yüzüne bulaştırdı. Belki birkaç bin kişinin duyduğu haberleri o zaman tek kanal olan TRT’den bütün millete duyurmaktan başka bir şey yapamadı. Haberin inandırıcılığı daha da arttı.

Bahçeli-Erdoğan diktası ayakta kalabilmek için zulmünü arttırdıkça ona tapan medyanın tirajı hızla düşüyor. Fısıltı gazetesinin ise tirajı da, inandırıcılığı da hızla artıyor.

Erdoğan-Bahçeli çetesi ayağını denk alsın.

İşte bu Fısıltı gazetesine göre genç siviller rahatsızmış, hem de çok! Onlara fetö operasyonu da yapamazsınız, sökmez! Çünkü onlar Bay Kalın ve sizler gibi fetö fideliklerinde yeşermedi.

Yazarın diğer yazıları