Frankfurt Rojava ile dayanışma paneli

Kürt Akademisyenler Ağı (Kurd-Akad) ve Kürdistanlı Öğrenciler Birliği (YXK) Almanya’nın Frankfurt kentine “Rojava/Kuzey Suriye’de siyasi ve insani durum” konulu panel düzenledi. Goethe Üniversitesi’nde gerçekleşen 50 kişinin katıldığı panelde Rojava devrimi ile dayanışma ihtiyacının önümüzdeki süreçte devam etmesi gerektiği ön plana çıktı.

Panelistlerden “Rojava Devrimi” kitabının yazarı ve ekoloji aktivisti Ercan Ayboğa, Rojava devrimi ile 2011 yılından beri kurulan öz yönetim sistemi modelini özetledi. Ardından son 2 yılda Kuzey Suriye’de yaşanan gelişmeleri özetleyerek 9 Ekim 2019’dan beri devam eden işgal saldırıları anlattı ve değerlendirdi. Konuşmanın sonunda, “Kuzey Suriye halkların direnişi ve uluslararası dayanışma bizim için esas olmalı” dedi.

Özverili sağlık çalışması var

İkinci konuşmayı yapan Fizyoterapist ve Mainz Rojava Girişimi aktivisti Torsten Lengfeld, Ekim 2019 sonunda Rojava’ya gidişinden izlenimlerini aktardı. Bir tıp heyetiyle Tel Temir’e sağlık alanında dayanışma için giden Lengfeld, bir hafta boyunca hastanede yaşadıklarını anlattı. Lengfeld, tüm zorluklara rağmen yerel sağlık personelin olağanüstü özveri ve başarıyla yaralanları tedavi etmesinin kendisini çok etkilediğini ve tüm vahşi saldırılara rağmen halkın Rojava’yı terk etmediğini gördüğünü vurguladığı konuşmada, bölgede çekilen yeni resimleri de gösterdi.

Sunumların ardından yürütülen tartışmada Rojava’yla dayanışmasın nasıl gerçekleştirilebileceği tartışıldı. Tartışmalarda Türkiye’ye silah satışının durdurulması, turizm ve Türk malı boykotu, Alman siyasi partilere taleplerin iletilmesi gibi başlıklar ön plana çıktı.

 Y.Ö.POLİTİKA/FRANKFURT

Yazarın diğer yazıları

    None Found