Frankfurt’ta film haftası

Bu yıl 4. düzenlenecek olan Frankfurt Film Günleri kapılarını açıyor.  Rojava Film Komünü’nden birçok filmin gösterileceği festivalde, yönetmenlerin katılımıyla paneller de gerçekleşecek.

NİHAL BAYRAM / FRANKFURT

Bu yıl 10-16 Ekim tarihleri arasında 4. düzenlenecek olan Kürt Film Günlerinde birçok film sinemaseverler ile buluşacak. Almanya’nın Frankfurt kentinde faaliyet yürüten Amara Kadın Meclisi’nin Filmforum Höchst Sineması ile ortak düzenlediği Kürt Film Günleri’nin odak noktasında bu yıl Rojava var. Almanya’nın Höchst kentinde başlayacak olan Kürt Filim Günleri’nde senaryo yazarları ve film yapımcılarını eğiten ve 2015’te Kobanê’de kurulan Rojava Film Komünü’nün tanıtımı da yapılacak. Bir hafta sürecek etkinlikler 10 Ekim akşamı Saat:18:00’de Frankfurt Höchst’te bulunan Filmforum Höchst sinemasının ön salonunda düzenlenecek Kürtçe müzik dinletisi ile başlayacak ve Kürt mutfağına özgün yemekler ikram edilecek. Saat: 19.00’da yönetmen Ender Özkahraman’ın filmi olan “Biryareke Zor- Ugly Duckling” ( Zor Karar -Çirkin Ördek Yavrusu ) filminin gösterimi ile film günleri kapılarını açacak.

11 Ekim gösterimleri

11 Ekim günü çocuk filmlerinin gösterimi ile başlayacak. Saat: 14.30’da yönetmen Chris Butler’in “Mister Link – Ein fellig verrücktes Abenteuer” (Mister Link – aptal bir Çılgın Macera) filmi gösterilecek. Saat. 18.30’da Rojava Film Akademisi öğrencileri tarafından üretilen ve Rojava Film Komününü anlatan “12X1” isimli belgesel filminin gösterimi yapılacak. Gösterim sonrasında Rojava Film Komününden yönetmen Önder Çakar bir sunum gerçekleştirecek. Aynı akşam Saat: 20.30’da Rojava Film Komünün yönetmenlerinden Sero Hinde’nin eseri olan “Çîroken Bajarê Wêranbûye” (Yıkılan Kentlerin Hikayeleri) başlıklı film gösterilecek.

12 Ekim gösterimleri

12 Ekim Cumartesi günü Rojava Film Komünü eserleri olan “Kêra Kor” (Kör Bıçak), “Darê Bi Tenê” (Yalnız Ağaçlar) kısa filmlerin gösterimi yapılacak. Saat: 20.30’da ise yönetmen Alba Storra’nın “Comandante Arian” (Komutan Aryan) filmi gösterilecek.

13-14 Ekim gösterimleri

13 Ekim’de pazar günü de çocuklar için Chris Butler’in “Mister Link – Ein fellig verrücktes Abenteuer” (Mister Link – aptal bir Çılgın Macera) filmi tekrar gösterilecek. Ardından Saat:18.30’da yönetmen Hussein Hassan’ın eseri olan “Resseba-The Dark Wind” (Resseba-Karanlık Rüzgar) isimli uzun metraj filmi, akabinde de Saat: 20.30’da yönetmen Mehmet Ali Konar’ın “Hewno Bêreng” (Renksiz Rüya) isimli uzun  metraj filminin gösterimi yapılacak.

15-16 Ekim gösterimleri

Film Günleri, 15 Ekim Salı Saat: 18.30’da “Comandante Arian” (Komutan Aryan), 16 Ekim Çarşamba Saat: 18.30 “Hewno Bêreng” (Renksiz Rüya) ve Saat: 20.30’da “Biryareke Zor- Ugly Duckling” (Zor Karar -Çirkin Ördek Yavrusu) gösterimlerinin ardından sona erecek.

Rojava Film Komünü ne zaman kuruldu?

Festivale birçok film ile katılan Rojava Film Komünü 2015 yılında kuruldu. Komünün temel amacı senaryo yazarları, yönetmenler ve film yapımcıları yetiştirmek, eğitmek, başta kadınlar ve ezilen kesimler olmak üzere insanların birbirlerine hikayelerini anlatabilecekleri bir sinema platformu yaratabilmek. Komün yaptığı filmlerle Kürtçe filmleri izleyiciyle buluşturuyor. Frankfurt film günlerine de birçok filmle katılan Komün, şimdiden birçok yönetmen yetiştirerek, başarılı filmlere imza attı. Festivale katılan diğer filmlere de kısaca bir gözatalım.

Biryareke Zor- Ugly Duckling” (Zor Karar -Çirkin Ördek Yavrusu)

Filmin kahramanlarından Eylem Hakkari’de yaşıyor ve bir halı atölyesinde çalışıyor. Çok çirkin bulduğu burnunu estetik ameliyatla düzeltmek için para biriktiriyor. Ancak çevresinde paraya ihtiyacı olan kardeşi ve arkadaşı var. Film eylemin bu kararına odaklanıyor.

“Comandante Arian” (Komutan Aryan)

Alba Sotorra’nın özgürleşme ve özgürlüğe dair belgeseli 30 yaşında Kobanê’nin özgürleşmesi için mücadele eden Komutan Aryan’a ve YPJ’li kadın savaşçıların DAİŞ’e karşı verdikleri amansız mücadeleye odaklanıyor.

Resseba

Reko (33) ve Pero (23) birbirini seven iki Êzîdî genç. Laleş’te gerçekleşen nişanlarının ardından DAİŞ Şengal’e saldırıyor. Reko saldırı sırasında köyde değil, bir Amerikan petrol şirketinde çalışıyor. Saldırıya uğrayan köylülerin bir kısmı Şengal’deki dağlara sığınabiliyor. Birçok kişi ise katlediliyor. DAİŞ tarafından kadınlar da esir alınıyor ve Pero da esir alınan, sonrasında köle pazarlarında satılan kadınlardan biri. Reko ve Pero’nun hayatta kalan aile üyeleri mülteci kampına sığınırken, Reko umutsuzca Pero’yu arıyor. Arayışı sonucu Rojava’ya geçip, YPJ savaşçılarının yardımıyla Pero’yu buluyor ve onu alıp Irak’taki mülteci kampına getiriyor. Film Pero’nun travmalarını ve yaşadıklarının odağına alarak, Êzîdî katliamının izlerini sürüyor.

“Hewno Bêreng” (Renksiz Rüya)

Film Mirza isimli küçük bir çocuğun hikayesi. Mirza, 1990’da Kürdistan’da yaşanan katliamların tanığı. Annesinin ölümünden sonra derin bir depresyona giren Mirza, içine kapanıyor. Mir Ahmed adlı özel misafirlerinden sonra ise Mirza tamamen değişiyor.

“Çîroken Bajarê Wêranbûye” (Yıkılan Kentlerin Hikayeleri)

Yıkılmış üç Rojava kentini odağına alan film, savaşın kentlerde yarattığı tahribattan çok insanlar üzerindeki etkisine odaklanıyor. Şengal, Kobanê ve Ceza’da yaşananların izlerini , kenti yeniden yapılandırılmasını anlatıyor. Film kurgu ve gerçeklik arasında paralel anlatımlarla yaşanan vahşeti ortaya koymayı hedefliyor.

“Kêra Kor” (Kör Bıçak)

Film, Derik’te yaşayan yaşlı bir kadının günlük yaşamına odaklanıyor. Her sabah erkenden yağ toplamak ve ailesini beslemek için dolaşan kadının hikayesi.

“Darê Bi Tenê” (Yalnız Ağaçlar)

Belgesel olan film, Rojava’daki dengbêjleri odağına alarak, şarkıcı, şair ve hikaye anlatıcılarının peşine düşüyor. Belgesel Rojava’daki kültürel zenginliği açığa çıkarmayı hedefliyor.

Adres:

Filmforum Höchst’te düzenlenen Kürt Film Günleri’nin adresi ise Emmerich-Josef-Strasse 46a, 65929 Frankfurt-Höchst.

Daha fazla bilgi için: www.filmforum-höchst.de sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Yazarın diğer yazıları

    None Found