Fransa-Rusya: Derinleşen sessiz kriz!

Fransa, Dışişleri Bakanı Laurent Fabius aracılığıyla Ortadoğu konusundaki görüşmeler zincirini sürdürmeye devam ediyor. Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Malki ile Paris’te hafta başında biraraya gelen Fabius, Ortadoğu’daki barış sürecinin görüşüldüğünü açıkladı. İki bakanın Fransa ile Filistin arasında yaptığı bu görüşme ekonomik, siyasi ve kültürel alanlarda hükümetler arası ilk gerçekleşen toplantı olarak tarihe geçti. Fabius, İsrail, İran, Mısır derken Filistin ile yaptığı son iki aylık toplantı zincirinde Fransa’nın Fabius üzerinden yeni bir Pazar arayışını gösteriyor. Farbius görüşmelerini sürdürürken, Fransa, Ukrayna krizi nedeniyle Rusya’ya teslim etmediği Mistral tipi savaş gemiler için 1.2 milyar Euro tazminat ödedi. 

İki ülke arasında 2011 yılında imzalanan ve devamında Ukrayna nedeniyle krize dönüşen savaş gemisi teslimatı Fransa tarafından gerçekleştirilmedi. Bu nedenle Rusya’nın yapmış olduğu açıklamaya göre Fransa, yaklaşık 1,2 milyar Euro ödemede bulundu. Fransa, tazminat krizini sadece Rusya ile yaşamıyor. Son üç ay içerisinde çeşitli ülkelerle yaptığı anlaşmaların iptali nedeniyle toplamda 54 milyar Euro kaybedildiği belirtiliyor. Boulevard Voltaire’de yayınlanan bir habere göre, ‘Fransa’nın, yerine getirilmemiş anlaşmalar yüzünden üç ay içinde 54 miyar Euro kaybettiren Hollande’ın bu başarısızlıktan sorumlu olduğu’ belirtiliyor. Paris’in, Hindistan ve Mısır’la imzalanan Rafael jeti anlaşmalarından doğan kaybının ise Rusya savaş gemisi krizinden daha büyük olduğu belirtiliyor.

Haberin devamında Mısır ve Hindistan Fransa’nın jet sattığı önemli ülkeler arasındayken bugün bu piyasayıda Ruslara kaptırdığı belirtiliyor. Hindistan Delhi yönetiminin de Paris’ten sipariş ettiği Rafale jetlerinin sayısını düşürdüğü belirtiliyor. Boulevard Voltaire haberinin devamında ”Hindistan anlaşmasının büyük bölümü sonsuza dek kaybedildi. Çünkü Hindistan 126 jet istemiyor. Rus uçaklarını tercih ediyorlar. Bu da Fransa’ya 48 milyar Dolar daha kaybettirdi” denilirken, Fransa’nın piyasasını Rusya’ya kaptırdığını açık bir dille ifade ediliyor. 

Son üç ay içerisinde birçok Ortadoğu ve Asya ülkesinin Fransa ile yaptığı anlaşmaları ya askıya ya da yarı yarıya indirmesinin sonucu Fabuis, bölgede yeni ekonomik açılım için sayısız görüşme gerçekleştirdi. Fransa’nın her iptal olan anlaşmasının devamında Rusya, Fransa’nın piyasasına girmiş oluyor. Ekonomistler, önümüzdeki dönemde Fransa’yı daha zor günlerin beklediğine dikkat çekiyor. Diğer taraftan Ukrayna’nın doğusundaki çatışmaların alevlenmesi nedeniyle önümüzdeki Pazartesi Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Ukrayna Cumruhbaşkanı Petro Proşenko ile Berlin’de biraraya geleceği açıklandı. Söz konusu görüşmenin Rusya’ya karşı Fransa’nın bir hamlesi olarak görülüyor. Peki Fransa için Ukrayna neden bu kadar önemli? Yaşanan çatışmalardaki can kayıpları konusundaki bir hassasiyet değil elbette bu. Fransa ve Alman emperyalistleri açısından Ukrayna’yı bu denli önemli kılan ilk neden Rusya’yla çok yakın komşu olmasından kaynaklı askeri stratejik önemi. Ayrıca Avrupa Birliği için hayati bir öneme sahip olan Rus doğal gazının bu ülke üzerinden ithal edilmesi ve tabii ki doğu Avrupa’da, Rusya’dan sonra en verimli topraklara sahip en büyük yüzölçümüne sahip ülke olmasıdır. 

Özellikle Kırım ve Doğu Ukrayna’da yeraltında bulunan ve hala çıkartılmayı bekleyen dünyanın dördüncü büyüklükteki doğal gaz rezervlerinin Merkel ve Hollande için epey iştah kabartıcı olduğu açık. Tüm bu gelişmeler ışığında bakıldığında Fransa ile Rusya arasında pazar dalaşı büyüdükçe, Ukrayna krizi de derinleşeceğe benziyor.

Yazarın diğer yazıları