Fransa’da seçim sonrası

Fransa Gündemi

Fransa, Pazar günü yapılan seçimlerin sonucuna göre Emmanuel Macron ve Marine Le Pen arasına sıkışmış, zorunlu Macron tercihine hazırlanıyor. Macron karşısında kendisine pek şans verilmeyen Marine Le Pen, vatanseverlik söylemi üzerinden soldan oy almak için kolları sıvarken, radikal sol gruplar lise önlerinde barikatlar, bazı kent meydanlarında polisle çatışmaya devam ediyor. Her iki adaya da mahkum edilmek istenenlerin tepkisi sokağa yansırken, Sosyalist Parti ve diğer sol kesimlerin önümüzdeki milletvekili seçimlerinde nasıl bir yol izleyecekleri merak konusu!

Medya, patronların desteği ile iktidara yürüyen Macron’un cumhurbaşkanlığı koltuğu kesinken, solun milletvekili seçimlerinde de benzer bir hataya düşmemesi bekleniyor. Pazar günü yapılan seçimlerde kimi radikal sol çevreler sırf propaganda amaçlı adaylar çıkardı. Temelde 5 büyük siyasi gücün adayı yarışırken, toplamda 11 aday vardı. Tıpkı Anti-Kapitalist Hareket gibi oluşumlar yüzde 1 ve altında kalan oylar almasına karşın seçim sürecinde geri çekilmediler. Diğer taraftan Cumhurbaşkanı Hollande’ın bile kendisine oy vermediği Sosyalist Parti’nin inadının da bugünki sonuçta büyük payı var. Sol Cephe’nin bütün ikna çabalarına karşın bu siyasal anlayışlar, bilindik sol-sekter tutumlarını aşmayıp, bugün ise bin-iki bin kişilik gruplarla sokağa inerek sonucu protesto ediyorlar. 

Peki sol ne kadar, Fransa’da güvencesiz ve gelecek kaygısı olan seçmene ulaşabildi? Örneğin her metro açılışında, pazar yerlerinde, köy ve en ücra köşelere kadar Macron ve Le Pen’in militanlarının bildiri ve broşürleriyle insanlara ulaştığı ve buna ek olarak da medyayı en etkili biçimde kullanan bu adaylar karşısında büyük kent meydanlarına sıkışan mitinglerin ötesine geçmeyen solun kitlelerle buluşma şansı ne kadar olabilir. 

Seçim süreci boyunca, çarşı-pazar dolaşıp seçmenle el sıkışıp, sohbet eden yeni liberal genç Macron lider tipi ve bütün kampanya boyunca çalışan binlerce genç karşısında, hala 68 kuşağından kalan temel kadrolarıyla bildik sol söylemle seçim propagandası yapan, genç kuşaklar içerisinde etkinlik sağlayamayan solun şansı olabilir mi!

Sol hem birlik oluşturmayarak, hem kendini dönemin ruhuna uygun olarak yeniden yapılandırmadığı için kaybetti. Şuan ki tablo içerisinde bölgelerde gösterilen milletvekili adaylarına baktığımızda sol cumhurbaşkanı seçimlerinde yaptığı hatayı sürdürmekte ısrar ediyor. 

Farklı sol hareketler, en güçlü adayları aynı bölgelere yerleştirerek birbirinin ayağına kurşun sıkma peşindeyken, gelecek milletvekili seçimlerinde de bugün ki tablo ortaya çıkacak. Seçimin ilk turu açıklandıktan sonra, tek tek basın karşısına geçip o günde "ey bize oy verenler, aşırı sağa karşı, liberal sağa oy atın!"

Tıpkı siyaset arenasındaki kapışma gibi, sendikal seçimlerde de benzer bir atmosferin hakim olduğu Fransa’da sendikalar 1 Mayıs alanına çağırıyor. 

"Kemer sıkma politikası, kansız bir savaş olarak bizlere doğrultuldu ve her geçen gün yeni saldırılarla haklarımız elimizden alınıyor" diyen CGT, Fransa’da yaşayan tüm işçi ve emekçileri alana inmeye, Haziran’da kurulması beklenen yeni hükümete mesaj vermek istiyor. Sendikaların çağrısı ne kadar etkili olur, Pazartesi hep birlikte tanık olacağız ama şimdiden tüm işçi ve emekçilerin 1 Mayıs’ı kutlu olsun!

Yazarın diğer yazıları