Fransa’yı büyük grev dalgası bekliyor

Fransa’da sendikalar, emeklilikte hükümetin getireceği düzenlemeleri protesto etmek amacıyla 5 Aralık’tan itibaren tüm önemli sektörlerde sürdürülebilir greve gidecek. Sarı Yeleklilerin de destekleyeceği grevlerin, özellikle ulaşım sektöründe çok daha etkili olması bekleniyor.

Fransız hükümeti mevcut emeklilik sistemindeki 42 özel rejimi, puanlı tek bir sistem haline getirmek istiyor. Çok sayıda meslek dalı, sahip oldukları emeklilik avantajlarını kaybetmekten endişe ediyor.  13 Eylül’deki tarihi grevin ardından sendikalar, 5 Aralık’ta yürürlüğe konulmak istenen emeklilik düzenlemesine karşı genel grev gitme kararı aldı. Grev bu kez sürdürülebilir şekilde olacak. Unsa, FO, CGC, Solidaires ve SUD sendikalarının çağrısına CFE-CGC sendikası da katıldı.

Tren bilet satışları şimdiden durdu

Demiryolları kuruluşu SNCF’de 5 Aralık’tan itibaren süresiz ve sürdürülebilir grev bekleniyor. Şirket şimdiden 5- 9 Aralık tarihleri arasındaki bilet rezervasyonlarını tamamen durdurdu. Paris bölgesindeki toplu ulaşım araçları, 13 Eylül’deki grevde neredeyse tamamen durmuştu.

Bu kez yine aynı kapsamda bir grev yaşanacağı tahmin ediliyor. Milyonlarca Parisli muhtemelen evlerine veya işlerine gitmek için alternatif yöntemler bulmak zorunda kalacak. Tüm işaretler çok sayıda metro ve bölgeler arası tren ağı RER hattının kapalı kalacağını gösteriyor.

Polisler, hava-kara ulaşımı personeli öğrenciler,  öğretmenler…

Hava ulaşımında da kara personeli greve gidecek. Biri hariç tüm kara trafiği personeli sendikaları greve çağırdı. Polisler de bir açıklama ile 5 Aralık’taki eyleme büyük katılım göstermeye çağırdı. Polis karakolları sembolik olarak kapatılacak. Aynı şekilde itfaiyeciler de greve katılma kararı aldı. Öğrenci ve öğretmen sendikaları emeklilik reformuna karşı greve gitme ve sokaklara çıkmaya çağırdı. Tüm temel eğitim sendikaları greve katılacak.

Ölü bir adalet günü

Ulusal Barolar Konseyi, 5 Aralık’ta ‘ölü bir adalet günü’ yaşatmaya çağırdı. Elektrik kurumu EDF çalışanları, emeklilikte özel rejimi savunmak için grevdeki yerini alacak.

Sarı Yelekliler’den katılım çağrısı

Öte yandan bir yılı aşkın bir süredir Fransa’da toplumsal kesimlerin sosyal, ekonomik ve siyasal hakları için sokakları terk etmeyen Sarı Yelekliler’den de bir açıklama geldi.

Sarı Yeleklileri temsil eden Meclislerin Meclisi, Sarı Yeleklileri eylemlerin merkezinde yer almaya çağırdı. Greve katılacak sektörler bunlarla sınırlı değil. Hastaneler, otomobil sektörü, rafineriler ve çöp toplayıcıları da eylemlerdeki yerlerini alacak.

 PARİS

Yazarın diğer yazıları

    None Found