Fransa’yı ikiye bölen tartışma

Fransa Gündemi

Fransa, meclisin onayladığı, eşcinsel çiftlerin evlenmesine imkan tanıyan yasayı tartışıyor. Sokaktaki halk da siyasiler de ikiye bölünmüş durumda. Yasaya karşı çıkanlar, sokaklara çıkıp polisle çatıştı. Paris ve Lyon şehirlerinde gaz bombaları, taşlar, şişeler havalarda uçuştu. Sosyalist Parti ise seçim döneminde dillendirdiği vaatlerinden sadece birini gerçekleştirmiş oldu!
Yasaya en yüksek sesle karşı çıkan Le Pen ve Halk Hareketi Birliği (UMP), yasanın iptali için Anayasa Konseyi’ne başvurdu. Söz konusu konseyin kararını bir ay içerisinde açıklaması bekleniyor.
Onbinler yasanın gündemde düşmesi için aylardır eylemler sürdürüyordu. Din adamları, sağ liderler eylemlere öncülük yaptı. Kimi zaman çatışmalar yaşandı. Yasanın en büyük savunucusu Sosyalist Parti’ydi. 60 maddelik seçim vaadinin maddeleri arasındaki yasa, tüm tartışmalara rağmen meclis ve senatodan geçmiş oldu.
1791 yılına kadar Fransa’da eşcinsellik ceza kapsamındaydı. Fransa’da 1791 devrimiyle birlikte eşcinseller ceza kanunu kapsamında çıkarıldı. O dönem ceza yasasında heteroseksüel ilişkilerde cinsel rüşt yaşı 15 oldu. Eşcinseller için yaş sınırı 21 olarak belirlendi. 1791 yılında belirlenen sınırlar, daha sonra dönemin Sosyalist Cumhurbaşkanı Mitterand zamanında, 1982 yılında kaldırıldı.
Seçim öncesi yapılan anketlerde seçmenin yüzde 53’ü eşcinsel evliliğe onay veriyordu. Bugün ise son bir yılda yaşanan tartışmalarla ülke iki ayrı görüş arasında bölündü. Yine aynı anket şirketleri Fransızların yüzde 56’sının yasaya karşı çıktığını belirtiyor. Yasaya karşı çıkanların bir bülümü yasanın evlilik kısmını onaylarken, özellikle evlat edinme hakkının çocukların psikolojisi boyutu nedeniyle karşı çıkıyor.
Son iki yılda Fransa’da en büyük tartışma iki önemli konu üzerinde olmuştu. Bunlardan biri son bir yıldır iktidarda olan Hollande hükümeti döneminde eşcinsel evlilikler konusu üzerineydi. Diğeri ise Sarkozy hükümeti sırasında Ermeni Soykırımı’na dair yasa tartışmasıydı. Ermeni Soykırımı‘na dair yasa taslağı meclis ve senatodan geçmiş ama Anayasa Konseyi tarafından itpal edilmişti. Geçtiğimiz yıl 24 Nisan tarihinde Ermeni Soykırımı’nın yıl dönümü vesilesiyle düzenlenen etkinlikler sırasında dönemin Cumhurbaşkanı olan Sarkozy ve bugün ki Cumhurbaşkanı Hollande Ermeni halkına söz vermişti; “her ne olursa olsun bu yasa çıkacak.” Sarkozy seçimle siyasetten silindi. Hollande ise iktidara geldikten sonra Ermenileri bir daha hiç hatırlamadı.
Bir yıl sonra 24 Nisan günü Ermeni halkı Champ Elysee’de bulunan Meçul Asker anıtına doğru sessiz çığlıklarıyla çiçekler bırakıyor… Ermeni Soykırımı’nı bir kez daha gündemine almayan Fransa siyasetçileri hiçbir şey olmamış gibi Ermenilerin acılarını derinden hissettiklerini belirtiyorlar… Bu siyasi oyunları Ermeniler acılarından edindikleri deneyimlerle göreli çok oluyor. Onlar, ülkelerinden, yurtlarından uzak bir yerde, tarihlerine sahip çıkmaya devam ediyorlar.
İnsanların özgürlükleri, onların yaşam anlayışları, cinsel tercihleri, insan hakları kavramı içerisinde değerlendirilecek bir konu… İnsanların özgürlüklerine saygı duyarak hayata başladığımızda aslında tartışacak çok az şey kalır… Yasanın çıkıp çıkmamasının ötesinde dün Ermeni Soykırımı gibi hassas bir konuda yasa çıkartmak isteyen siyasi mecrilerin hesapları gibi bugün Sosyalistler aynı siyasi hesaplar üzerinden eşcinsel evlilik hakkı birer siyasi malzemeye dönüştürmüş durumda. Belkide bir ay sonra Anayasa Konseyi ret edecek… Aynı siyasi kurnazlıkla; “bunu bir gün mutlaka yasalaştıracağız” diyerek siyasiler dönemsel ihtiyaçlarını karşılamış olacaklar belki…
Tüm bu tartışmalar sürerken dünya işçi sınıfı ve emekçiler yeni 1 Mayıs’a hazırlanıyor… Meydanlar halkların, emekçilerin bayraklarıyla buluşacak. Emeğin, özgürlüğün, insan haklarının, demokrasi ve sosyalizmin dünyada iktidar olması talebiyle 1 Mayıs’a yürüyor işçi sınıfı ve emekçi halklar… Yaşasın 1 Mayıs!

Yazarın diğer yazıları