Fransızlar: Türkiye’yi boykot edelim

FEYYAZ ÖZMEN / MARSİLYA

Fransa’nın Marsilya kentinde Fransız kurumların desteğiyle gerçekleştirilen Rojava ile dayanışma etkinliğinde işgalci Türk devletinin Türk turizmi ve mallarını boykot çağrısı yapıldı.

Marsilya Kürdistan Demokratik Toplum Merkezi, İnsan Hakları Derneği, Irkçılığa Karşı Halklararası Dostluk, Barış Hareketi, Yeni anti Kapitalist Partisi, Fransız Komünist Partisi, Sol Parti, Özgürlük ve Dayanışma Derneği, SCT İşçi Sendikaları Konfederasyonu, Dünya Kadın Harekatı’yla birlikte La Marseillaises konferans salonunda Rojava’yla dayanışma etkinliği organize etti. La Marseillaise Genel Yayın Yönetmeninin Rojava ile dayanışma mesajı ardından “Le rêve des Kurdes” belgeseli gösterildi.

DTM Dışilişkiler Üyesi Salih Söylemez ve Collectif Solidairete Marseille 13 başkanları Joel Dutto ve Annick Samouelian yaptıkları konuşmalarda Rojava’daki güncel gelişmeler hakkında bilgi verildi. Konuşmalarda YPG/YPJ ve QSD’nin insanlık için savaştığı ve binlerce şehit verdiği belirtilirken, Türk devletinin ise DAİŞ artığı çetelerle Rojava’yı işgal saldırılarını sürdürdüğü kaydedildi. “Türk devletinin Rojava işgali sona ermelidir” çağrısı yapıldı.  Soru ve cevap şeklinde devam eden etkinlikte Türk turizmini ve mallarını boykot etmenin önemine vurgu yapıldı. Etkinliğe katılan Fransızlar da gazetemize boykotla ilgili çağrıda bulundu.

‘Türkiye’yi teşhir edeceğim’

Jean Pierre Cavalie: Dünyayı DAİŞ barbarlarından kurtaran Kürtlere karşı savaşan Türkiye’nin her Türk malının parası Kürtleri öldürmek için kullanılıyor. Ben bundan sonra Türkiye’yi her yerde teşhir edeceğim. En güzel ürünü satsalar bile Türk ürünlerini gördüğüm her yerde, mağazada yetkiliyi çağırıp  ‘Türk devleti katil bir devlet, Erdoğan diktatör ve işgalcidir, neden bu malları satıyorsunuz’ diyerek teşhir edeceğim.

‘Avrupa ambargo uygulamalı’

Josiane Durieuo: Türkiye, insan haklarını ihlal eden ve şuan Rojava’yı işgal eden bir terör devletidir. Türk devleti işgale son vermedikçe insan haklarını ihlal etmeyi bırakmadığı müddetçe Türkiye’ye ambargo uygulanmalı boykot büyütülmelidir. Güney Afrika’da ırkçılığa son verilmesi için Avrupa bir dönem ambargo uygulamıştı aynısını Türkiye’ye de uygulamalı.

‘Türkiye’ye gitmeyin’

Jean Narie Battini: Rojava’da insanlık büyük bir terör örgütünden kurtarıldı. Şimdi ise Türk devleti onları bombalıyor, o toprakları işgal ediyor. Bizler Türk turizmini ve ürünlerini boykot etmeliyiz. Ben Türkiye’ye gidip o parayla Kürtlere karşı bomba yağdırılmasına katkı sunmam. Erdoğan her gün ‘PKK terörist’ diyor, en büyük terörist kendisidir. Avrupa’nın derhal somut bir adım atması gerekiyor.

Yazarın diğer yazıları

    None Found