Galler’den dayanışma mesajı

Galler’in başkenti Cardiff’te bir araya gelen yüzlerce kişi Galler Meclisi’ne doğru yürüyüşe geçti. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, PKK bayrakları ve açlık grevi eylemcilerinin fotoğraflarının taşındığı yürüyüşte Türk devletini protesto eden sloganlar da atıldı. Galler Meclisi önünde ise bir miting düzenlendi.

Mitinge katılan Plaid Cymru yeni ve eski genel başkanları açlık grevindeki direnişçilerin çığlığının daha fazla duyulması için dayanışmayı büyütecekleri sözü verdiler.
Eylemde birer konuşma yapan Plaid Cymru Partisi Genel Başkanı Adam Price, ve milletvekili Leanne Wood Birleşik Krallık hükümetinin yanlış  tarafta olduğu ve yaklaşımlarının utanç verici olduğunu ifade ettiler.

Milletvekili Leanne Wood önce meclis önündeki eylemde, sonra da meclisteki oturumda aynı konuşmayı yaparak açlık grevi direnişçilerinin taleplerinin karşılanması için gerekli adımların atılması çağrısı yaptı. Wood konuşmasında şunları belirtti; ‘‘Kürdistan İşçi Partisi başkanı Abdullah Öcalan çok kötü koşullarda hapsedilmiş ve en basit insani haklarından bile mahrum bırakılmıştır. Galler hükümeti farklı yaklaşmak zorunda. Bu yüzden Plaid Cymru partisi Kürt halkının zulme karşı, özgürlük davasının yanındadır. ’’           

‘Adalet ve özgürlük için çalışacağız’

Wood’dan sonra Plaid Cymru genel başkanı Adam Price ise Kürt halkının adalet ve özgürlük mücadelesinde daha fazla çalışacakları sözünü verdi. ‘‘Sizin mücadeleniz bizim de mücadelemizdir, ve Kürt toplumu ile dayanışma içerisinde olduğumuzu, olacağımızı tekrardan belirtmek isterim. Adalet ve özgürlük gelene kadar hükümet üzerinde bu konuda baskı kurmaya devam edeceğiz.’’

CARDİFF


Avustralya hükümetine çağrı: Tecride karşı çık!

Avustralya’da çoğu yazar ve akademisyenlerden oluşan 20’yi aşkın kişi Leyla Güven ile dayanışma amacıyla Avustralya hükümetine ortak bir çağrıda bulundu. İmzacılar, Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebine destek verilmesini istedi. Mektupta, “Aralarında Avrupa Konseyi ve Britanya Parlamentosu’nun da olduğu çok sayıda organ, Türkiye ile Kürtler arasındaki anlaşmazlığa farklı bir yaklaşım ve müzakereli bir çözüm çağrısında bulundu. Buna rağmen Erdoğan cumhurbaşkanlığındaki AKP-MHP Türk rejimi bu çağrılara kulak tıkadı” denildi.

‘Tecrit oldukça çözüm imkansız’

Mart 2013’te Kürt sorununun çözümüne yönelik çözüm sürecine Öcalan ve PKK’nin öncülük ettiğini hatırlatan imzacılar, ilk taahhütlerin ardından Türk devletinin süreci sabote ettiği ve Kürtlere karşı aşırı bir şiddet kampanyası başlattığına dikkat çekti. Mektupta, “Öcalan tecrit altında tutuldukça Türkiye’de barışçıl ve kalıcı bir çözüm açıkça imkansız” denildi.Avustralya hükümetini Türkiye’de tüm tutuklu vekillerin serbest bırakılması ve Öcalan üzerindeki tecride derhal son verilmesini hedefleyen uluslararası talepleri desteklemeye çağıran imzacılar, “Avustralya Parlamentosunu da, Avrupa ve başka yerlerde insani ilkeler ve insan haklarını ön plana koyanlara katılmaya çağıyoruz” dedi.

İmzacılar

Paul Adams (National Tertiary Education Union), Wendy Bacon/ Journalist), Councillor Sue Bolton (Moreland City Council), Emeritus Professor Dorothy Bruck (Victoria University), Emeritus Professor Phillip Deery (Victoria University), Emeritus Professor James Doughney (Victoria University), Councillor Stephen Jolly (Yarra City Council), Professor Damian Kingsbury (Deakin University), Professor Helga Kuhse (Monash University),Costas Markos (Greek Community of Victoria), Paul McAleer (Maritime Union of Australia), Matthew McGowan (National Tertiary Education Union), Craig McGregor (Victorian Allied Health, Professionals Association), Godfrey Moase (National Union of Workers), Professor Chris Nash (Monash University), Warren Smith (Maritime Union of Australia), Rob Stary (Stary Norton Halphen), Christos Tsiolkas (Writer), Emeritus Professor John Tully (Victoria University), Cam Walker (Friends of the Earth), Dr Jacinda Woodhead (Overland Magazine), Arnold Zable (Writer), Professor Spencer Zifcak (Australian Catholic University)

ANF/SYDNEY

Yazarın diğer yazıları

    None Found