Genelkurmay’da deprem

Fransa Gündemi

Fransa ulusal bayramı sürecinde yeni Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Genelkurmay Başkanı Pierre de Villiers arasında askeri harcamalara dair bütçe kriziyle başlayan polemik, Villiers’i istifa sürecine götürdü. Genelkurmayda yaşanan deprem sonrası Çarşamba günü genelkurmay başkanı olarak Macron’a yakın isim François Lecointre göreve atanırken, söz konusu değişim Macron’un önümüzdeki dönemde yeni kıyımlara gideceğini işaret ediyordu!

Çarşamba günü istifa eden Pierre de Villiers’in yerine 55 yaşındaki François Lecointre’in atandığını Hükümet Sözcüsü Christopher Castaner basına duyurdu. Eski Genelkurmay Başkanı Pierre de Villiers ise istifasına dair yaptığı açıklamada, bütçe kısıtlamaları sebebiyle inandığı ordu modelini sağlıklı devam ettiremeyecek durumda olduğunu ifade etmeyi tercih etti. Kriz asıl olarak 13 Temmuz’da Genelkurmay Başkanının Meclis Savunma Komisyonu önünde Hükümetin Savunma bütçesini kısmasını dönük Villiers’in itirazı söz konusu olduğunda başlamıştı. Çünkü NATO kararları çerçevesinde savunma bütçesini 2025’e kadar milli gelirin yüzde 2’sine çıkarmayı hedefleyen Macron, kamu bütçesinde hedeflediği 4,5 milyar Euroluk tasarrufun 850 milyon Euroluk kısmını savunmadan kesmeyi düşünüyor. İstifa eden Villiers ise duruma itiraz etmişti. Bu nedenle Macron, 14 Temmuz Fransa Ulusal Bayramı çerçevesinde yapılan etkinlikte genelkurmay başkanına, “Sizin Reisiniz benim” ibaresini kullanmıştı. Macron’un bu tepkisi birçok milletvekili tarafından eleştiri konusu olurken, yaşanan istifa diğer üst düzey askeri mensupları tarafından “çok büyük güven krizi” olarak değerlendirildi. Kulislerde yeni istifaların olma olasılığı da gündemde!

Fransa Cumhurbaşkanı Manuel Macron, devlet mekanizmasının birçok alanında alt-üst oluşların olacağının sinyalini “bir devrim sürecindeyiz” cümlesiyle sürekli veriyordu. Fransa’nın eski alışkanlıklar ve gelenekselleşmiş, kendini yenilemeyen süreçlerden kurtulacağını, yeni sürece direnenlerin de devre dışı kalacağını ısrarla Cumhurbaşkanlığı seçim süreçlerinde yaptığı konuşmalarda dillendiren Macron’un sadece hükümet anlamında değil birlikte çalışacağı askeri ve diğer güvenlik birimlerinde de değişimin önünü açmak için hamleler yapması bekleniyor. Konu basit anlamda bir bütçe sorunundan bu nedenle daha içsel nedenler taşıyor. Tasarrufu dilinden düşürmeyen Macron; daha hafta başında, Elysee Sarayındaki ofisi için alınacak yeni tablolar nedeniyle 2 milyon Euroluk bir bütçeye imza attı.  

Bu değişimlerin olacağı daha Macron’un seçim için yola çıktığı ilk günden belliydi. Fransız sermayesinin yaşadığı kriz sürecinde iktidara taşınan Macron’un kriz hükümeti misyonuyla ilgili. Askeri, güvenlik, ekonomi ve diğer birçok alanda sermayenin yeniden örgütlenme ve yayılma alanı önünde engel teşkil eden bütün taşların anında oynatılabileceği bir dönemin adı olan Macron, ilk olarak kendisiyle birlikte hareket edip onun seçilmesinde etkili olan François Bayrou ve onun ekibinden alan bakanları istifaya zorlayarak işe başladı. Seçimden hemen sonra Avrupa Birliği fonlarını kötüye kullanma konusunda adı karışan isimlerle yolunu ayırmayı tercih eden Macron aynı süreci Manuel Valls için de işletmişti. Valls kendi partisinde Cumhurbaşkanlığı için aday alamadığında Macron’u desteklediğini açıklamış, Macron ile Cumhurbaşkanlığı görevi netleşene kadar dirsek teması içerisinde olmuş isimlerin önünde geliyordu. Macron cumhurbaşkanlığı görevini alır almaz, milletvekili seçimleri konusunda alacağı oylar belirginleşmeye başladığında Valls’i milletvekili olarak listesine almayarak Valls’i politik olarak bitirmiştir.

Fransa’da genelkurmaya kadar uzanan sarsıntının önümüzdeki günlerde muhtemelen farklı alanlarda da devam edeceği tahmin ediliyor. Kulislerde dönen bir diğer söylenti de genelkurmayın Fransa’nın Macron ile birlikte ABD ile askeri anlamda geliştirmeye çalıştığı işbirliğinden rahatsızlık duyduğu yönünde. Bu da bir ihtimal elbette. Bütün bunlarla birlikte Macron ve hükümeti, 2018’e kadar çıkacak yeni yasalar ve hem AB içerisinde hem de ABD ile yeni düzlemde kurulacak ilişkiler açısında önünde engel istemiyor. Macron onu iktidara taşıyan sermayenin ihtiyaçlarını karşılamak üzere çıktığı yolda, hareket edeceği kuvvetlerle ters düşen, yapılan planlamaları engelleyen çatlak sesler istemiyor! 

Yazarın diğer yazıları