Gerçek bir emek kahramanı: Xemgîn Setkar!

Yiğit insanların öncülüğünde adım adım zafere yürüdüğümüz bu günlerde canımızı yakan kayıplar da yaşadığımız bir gerçektir. Bu gerçeklik, bedelsiz hiçbir değerin kazanılamadığı Kürdistan’da acı verdiği kadar onur ve gurur kaynağımızdır. Gerçekten baba olduğundan ve olgunluğundan dolayı en sempatik haliyle “Xemgîn Baba” dediğimiz Abdullah Temel onur bayrağını dağ doruklarına dikenlerden, adını tarihin özgür kahramanlık sayfalarına yazdıranlardan oldu.

Kürdistan halkının yurtseverliği ve yiğitliğinden bahsederken heval Xemgîn Setkar hatırlanmalıdır. Dürüstlük, olgunluk, özveri ve çalışkanlıktan bahsederken heval Xemgîn hatırlanmalıdır.

Metina ve Haftanin bölgelerinde halkın yakından tanıdığı gerçek bir halk insanıydı heval Xemgîn. Şehadeti hepimizi derinden üzdü.

Ailecek yurtseverlik timsaliydiler. Ağabeyi değerli yurtsever Yusuf Temel bir süre önce hastalıktan dolayı hayata veda etmişti. Beşebap’ta belediye başkanlığı yapmıştı. En zor zamanlarında halkının yanında olmuştu. Düşman baskısıyla zora düştüğünde yönünü başka yerlere değil bir devrim sahası olan Rojava’ya dönmüştü. Ülkede özgür yaşam tutkusu ailenin ve bölgenin temel karakteri olmuştur.

Beşebap Kürdistan dağlarının en heybetlileri arasında kurulmuş bir kasabadır. Dağlarının asiliği ve güzelliği halkına yansımıştır. Beşebap halkı bir coşku, halay ve direniş halkıdır. Hakiki bir dağ halkıdır. Yurtseverliği, doğa severliği ve insan severliği sömürgeciliğin korkulu rüyasıdır. Bu nedenle tank, top, uçak zoruyla ve korucu-ajan olarak kullanmak istedikleri aileler-bireyler vasıtasıyla orayı denetimlerinde tutmak istiyorlar. Başı dik, onurlu insanların kalesidir Beşebap. Düşmanlarının hedefi en çok da bu onurlu, dik duruştur. Bunun için yapmadıkları işkence, vahşet, insanlık dışı muamele kalmamıştır. Heval Xemgîn böylesi bir gerçeklik karşısında her türlü fedakarlıkta bulunarak halkının onuruna sahip çıkmıştır. Kürdistan devrimi için yaptıklarıyla sömürgeci işgal güçlerine karşı cesaret timsali olmuştur.

Düşmanına karşı öfkeyle, kinle doluyken hareket tarzı hep serinkanlı ve akıllıca olmuştur. Halkına ve yoldaşlarına karşı ise sıcak yüreğiyle sevgi, saygı ve dürüstlük abidesi olmuştur.

Heval Xemgîn çakalların giremediği genç kartalların yurdunda büyümüştü. Bu nedenle yurdu ve halkı gibi asil, başı dik ve tertemiz bir insan güzeliydi. Bir yiğitlik destanıydı hayatı. Bir aşk nasıl olmalı, bir aile nasıl yaşamalı, işgal altındaki bir ülkenin çocukları için ne yapmalı sorularının cevabıydı onun hayatı.

Hayat Kürdistan’da mücadele demektir. Mücadele etmeden hayatı yaşamak isteyenlerin yeri değildir Kürdistan. Terk edenlerin de huzur bulamadığı bu dünyada Kürdistan kazanılacak ve yeniden dönülecek cennetimizdir. İşgalcisinden, işbirlikçisinden, haininden hesap sormak; bunları ülkemizden kovmak insanca yaşamanın tek yoludur. Haval Xemgîn bu duyguları çok derinden yaşamış ve bu temelde hayatının her anını mücadeleyle doldurmuştur. Devrimci mücadeleye hizmet etmekte sınır tanımamış, her türlü görevi gururla ve başarıyla yürütmüştür. Yaratılan her değeri gözü gibi korumayı bilmiş, hazıra konmayı ahlaksızlık saymış bir büyük emekçiydi.

Heval Xemgîn’in mücadele duruşu herkesi mütevazi olmaya, emeğiyle katılmaya, maddiyatçılıktan uzak durmaya, halka hizmet etmeyi ibadet saymaya çağıran bir duruştu. Tüm zamanlarda ve her koşulda umutla, moralle, azimle yürümeyi bilirdi, derin bir bağlılığı vardı.

Heval Xemgîn’in anısına bağlı kalmak özellikle birçok alanda aşınmaya uğratılan değerlerimizi korumanın savaşını vermekle olur. Hiçbir kaygıya düşmeden öz değerlerimizle buluşmanın kavgasını verdiğimizde şehitlerimizin aziz hatıralarına bir nebze de olsa yanıt verebiliriz. Onların yarattığı anlam dünyasının büyüklüğü, bir değil bin tane faşist Türk sömürgeciliğini yenmeye, yerle bir etmeye yeter.

Haval Xemgîn ve tüm şehitlerimizin özlemlerini, amaçlarını gerçekleştirmek ve özgür ülkede özgür Önderlikle buluşmak andımız olsun! Bir kez daha ailesi ve tüm halkımızın başı sağ olsun.

Yazarın diğer yazıları