Seni kandırıyorlar Türkiye!

Serhat Eyaleti’ndeki Devrimci Zafer Hamlesi kapsamında Bazîd-Îdir arasında 11 Haziran sabahı 1 panzer tipi zırhlı araç ve içinde yaklaşık 30 asker bulunan 1 kamyonu vurdu. Kamyon tümden imha edildi, panzer ağır darbe aldı; en az 20 asker  öldürüldü, 15’ten fazla asker ise yaralandı.

AKP medyasında savaş teknolojisi reklamı eşliğinde Türkiye halkına yalan pompalayan Türk ordusu, sadece 11 Haziran’da Iğdır ve Xakurkê’deki eylemlerde en az 24 askerinin cenazesini kaldırdı, 16 askerini de eksik uzuvlarıyla hastanelere taşıdı. Türk ordusu, Zaxo’da bulunan üssüne 7 Haziran’da yapılan eylemle ilgili bir açıklama bile yapmadı. Güney Kürdistan Öz Savunma Güçleri, üssün alevler içinde kaldığı, 20 askerin öldürüldüğü eylemin görüntülerini de yayınladı.

HPG Basın İrtibat Merkezi (BİM) tarafından dün yapılan yazılı açıklamada, Xakurkê’den Serhat Eyaleti’ne kadar gerilla karşısında ağır darbeler alan işgalci Türk ordusunun kayıplarını gizleyerek, gerçeği kamuoyundan saklamaya çalıştığı belirtildi. Tüm imkanları seferber eden Türk işgal güçlerinin, gerilla eylemleri karşısında ağır kayıplar verdiği ve gerillanın hakimiyet alanlarında tamamen denetim altına girdiği kaydedilen açıklamada, Xakurkê, Serhat ve Amed’deki eylemlerin ayrıntıları paylaşıldı:

Güney Kürdistan Öz Savunma Güçleri, Dihok’un Zaxo ilçesinde bulunan Türk üssüne yönelik 7 Haziran’da yaptığı eylemin görüntülerini paylaştı. Girê Bîyê Karakolu’nu hedefleyen Güney Kürdistan Öz Savunma Güçleri, bu eylemde 20 Türk askerinin öldürüldüğünü açıklamıştı.

Ermuş boğazında kıstırıldılar

  • İşgalci Türk ordusunun Xakurkê’deki işgal saldırısına karşı Şehit Bager ve Şehit Ronya Devrimci Hamlesi kapsamında 11 Haziran günü öğlen saatlerinde Ermuş boğazında bulunan Türk birlikleri denetim altına alındı. Bir süre denetim altında tutulan bu birlik, saat 15.00’te hedef alındı. 3 ayrı koldan yoğun ateş altına alınan Türk birliğinden 4 asker öldürüldü, 1 asker de yaralandı. Eylemin ardından alanı taarruz helikopterleri, obüs ve havan toplarıyla bombalayan işgalci Türk ordusu, akşam saatlerine doğru ölü ve yaralı askerleri alandan uzaklaştırabildi. Eylemi düzenleyen gerilla birimi sağlam bir şekilde üslerine ulaştı.

Bazîd-Îdir yolunda kaldılar

  • Serhat Eyaleti’nde devam eden Devrimci Zafer Hamlesi kapsamında Agirî’nin Bazîd (Doğubeyazıt) ilçesi ile Îdir (Iğdır) arasındaki yolda bir Türk birliği denetim altına alındı. Gerillalar, 11 Haziran günü saat 06.30’da alana pusulamaya gelen 1 panzer tipi zırhlı araç ve içinde yaklaşık 30 asker bulunan 1 kamyon hedef alındı. Yakın mesafeden etkili bir şekilde vurulan kamyon tümden imha edildi, panzer tipi zırhlı araç ise ağır darbeler aldı. Bu eylem sonucunda en az 20 asker öldürüldü, 15’ten fazla asker ise yaralandı.
  • Eylem ardından alanı obüs ve havan toplarıyla bombalayan işgalci Türk ordusu, çok sayıda ambulans ve zırhlı araçla ölü-yaralı askerleri alandan uzaklaştırdı. Bu eylem Medya Savunma Alanları ve Güney Kürdistan’da devam eden işgal saldırılarına karşı HPG, YJA STAR ve HBDH güçleri tarafından düzenlendi. Eylemi gerçekleştiren birim, sağlam bir şekilde üs alanlarına ulaştı.

Barajın güvenlik kulesi vuruldu

  • Gerillalar, 9 Haziran günü saat 19.20’de Amed’in Farqîn (Silvan) ilçesi barajının güvenliğini sağlamaya çalışan işgalci Türk ordusunun bir birliğine eylem yaptı. Askerlerin bulunduğu kulenin etkili bir şekilde vurulduğu bu eylemde ölü ve yaralı asker sayısı tespit edilemedi. Türk ordusu, eylem ardından alanda bir operasyon başlattı.
  • Ertesi gün saat 19.00’dan gece saatlerine kadar Amed’in Pasûr ilçesi ile Muş arasındaki yolu kontrol altına aldı. Gerillalar, yol üzerinde kimlik kontrolleri yaptı ve halkı bilgilendirdi.

Türk hava saldırıları

  • Türk savaş uçakları, 12 Haziran günü saat 07.00’de Medya Savunma Alanları’ndan Xakurkê bölgesine bağlı Xinêre’yi bombaladı.

ANF/BEHDİNAN

Yazarın diğer yazıları

    None Found