Germiyan’da kadınların sesi

Güney Kürdistan’daki Germiyan şehrinde 2016 yılından yayın hayatına başlayan ve kadınların çıkardığı ilk gazete olma özelliğini taşıyan Newjin, 32’inci sayısını çıkardı.

Rojnews’e konuşan gazetenin çalışanlarından Ziryan Mihemed, kadınları ilgilendiren bütün konulara önem verdiklerini belirtti ve ekledi: “Kadınların yaşadığı sorunları, kadınların güçlü duruşunu, kazanımlarını ve başarılarını işliyoruz. Renkli çocuk haberleri yapıyoruz. Germiyan’da kadınlar tarafından yönetilen Newjin Gazetesi’nde 16 kadın çalışıyor. Ama bu sayı bazen artabiliyor, bazen azalabiliyor.”

Her ay bir editör

Germiyan’da kadınların çalışma yaşamına katılmamalarının kolay olmadığına dikkat çeken Ziryan, “Newjin Gazetesi, Germiyan’daki kadınların hayallerine kavuşması için bir kapıdır. Çalışma sistemimiz diğer kurumlardan farklıdır. Belirli bir editörümüz yok. Hepimiz birlikte çalışıyoruz ve her ay birimiz editör oluyor. Bunu her birimizin gelişim göstermesi için yapıyoruz” diye konuştu.

Gazeteden sonra dağıtıma

“Newjin Gazetesi’ni herhangi bir karşılık beklemeden ve ücretsiz bir şekilde paylaşıyoruz” diyen Hewjin Mehdi, gazete basıldıktan sonra dağıtıma çıktıklarını, şehirdeki kitapevine, kurumlara ve resmi yerlere götürüldüğünü dile getirdi. Hewjin, “Gazeteye özellikle öğrenciler büyük ilgi gösteriyor. Gazeteyi verdiğimizde bir sonraki sayısını da istiyorlar” dedi.

Hedef haline getiriliyoruz

Xoşbin Celal ise sahada maruz bırakıldıkları sorunları dile getirdi: “Kadın sorunlarına ilişkin haber yaptığımızda konuya ilişkin konuşacak kişiler ya hazır olmadıklarını belirtiyor ya da isimlerini vermek istemiyorlar. Resmi yerlerden açıklama istediğimizde bizi ciddi ve sıcak bir şekilde karşılamıyorlar. Eril zihniyet nedeniyle çoğu zaman sorunlar da yaşayabiliyoruz. Çoğu zaman hedef haline de getiriliyoruz. Sosyal medya üzerinde bizi hedef gösterenler, bizi erkek karşıtı olarak tanımlıyorlar. Ama gerçekte öyle bir şey yok.”

Amaçlarının cinsiyet eşitsizliğini ve engelleri ortadan kaldırmak olduğunu kaydeden Xoşbin, “Kadınların sorunlarını dillendirmek, kadının sesi olmak istiyoruz” diye konuştu.

GERMİYAN

Yazarın diğer yazıları

    None Found