Göçmen kotası yolda!

Fransa Başbakanı Edouard Philippe Fransa Ulusal Meclisi’nde yaptığı açıklamayla, Avrupa Birliği dışından ülkeye gelecek göçmen işçiler için 2020’den itibaren kota uygulanacağını ve bunun şartlarını açıkladı. Ekim ayından bu yana hükümet tarafından kota uygulamasına dönük tartışmalar yürütülüyordu. Mecliste grubu bulunan sol partiler, hükümetin yaklaşan 2020 yerel seçimlerinde oy kaygısı nedeniyle aşırı sağın üzerinde oynadığı göçmen konusuna el attığını ifade ederek, hükümeti eleştiriyor.

Geçtiğimiz yıl Ocak ayında Macron tarafından karşı çıkılan ve daha sonra ise hükümet tarafından gündemleştirilen göçmen işçilere kota meselesi 2020 yılında uygulamaya girecek. Buna göre Fransa’nın ihtiyaç duyduğu alanlarda kalifiye işçi alımı yapılacak. Fransa Başbakanı Philippe, söz konusu uygulamayı “ülkenin işsizlere istihdam sağlamak gibi bir önceliği olduğunu” belirterek savundu. Daha önce işçi oturumu olanların aile birleşimleri konusunda herhangi bir sorun yaşanmayacağını dile getiren Philippe, bunun yanı sıra sahte evlilik yoluyla oturum izni almaya çalışan yabancılara dair daha ağırlaştırılmış şartların uygulamaya konulacağını ifade etti.

Kota uygulaması dışında 2020 yılı içerisinde göçmenler konusunda yeni tedbirlerin getirileceği ifade ediliyor. Özellikle Macron’un altını çizdiği “Fransa artık göç için bir alternatif olmamalı“ teziyle hareket eden Fransa hükümeti, geçtiğimiz yıl 100 bin iltica başvurusunun yapıldığını ve 90 bin kişinin ise aile birleşimi yoluyla Fransa’ya geldiğini ifade ederek, söz konusu rakamların kaygı verici olduğunun altını çizdi.

Geçtiğimiz yıl Fransa Meclisi, sığınma şartlarında değişimi içeren yasayı onaylamıştı. 1 Ocak 2019 itibariyle yürürlüğe giren yasa ile iltica başvurularının tamamlanma süreci 11 aydan 6 aya indirilirken, başvuruları kabul edilmeyen mültecilere sınır dışı edilene kadar verilen idari süre ise 45 günden 90 güne çıkarıldı. Mültecileri Koruma Ofisine (OFPRA) sığınma başvuru talebi için verilen süre, 120 günden 90 güne, OFPRA’nın verdiği karara itiraz için tanınan süre de 30 günden 15 güne indirilmişti. Yine oturum izni olmayan göçmen veya mültecilerin 16 saat olan tutukluluk süreleri 24 saate çıkarılmıştı.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, göçmen işçilere kota getirilmesine daha önce karşı çıktığını hatırlatan sol partiler ise hükümetin, aşırı sağın argümanlaştırdığı göçmen konusu üzerinden yaklaşan yerel seçimleri düşünerek, popülist bir yaklaşım geliştirdiğini ifade ediyor. Ama solun ne Ulusal Meclis’te ne de Senato’da bu tasarıyı engeleyecek gücü bulunmuyor. Fransa’da 2018 yılında AB dışından gelen 34 bin göçmen işçiye süreli çalışma izni verilirken, 260 bin göçmene ise oturma izni verilmişti. Ülkede bulunan toplam yabancı sayısının 6 milyonun üzerinde olduğu belirtiliyor.

Fransa’daki mültecilerin ve özellikle çocukların içinde bulunduğu koşullar, ülkedeki sivil toplum örgütlerince de sık sık gündeme gelirken, bu konuda hiçbir adım atmayan hükümet bu kez, göçmen işçi sorununa el atmış oldu. İşçi oturum sürelerinin uzatılma süreçleri ve yeni oturma belgelerinin verilmesi, sigorta vb tüm etapları ele alan hükümetin yılın başından itibaren yeni bir süreç başlatmayı hedeflediği Fransa Başbakanı Philippe açıklamalarından anlaşılıyor. Sol muhalefetin cılız sesinin ise hükümeti bu karardan vazgeçirme olasılığı ihtimal dahilinde dahi gözükmüyor. Diğer taraftan ülke genelinde hükümetin emeklilik reformu vb kararlarına karşı çıkan binlerce işçi, emekçi ise 5 Aralık tarihinden itibaren süresiz genel greve hazırlanıyor. Göçmen talepleri ise bu sürecin bir parçası olmaktan uzak. Çünkü başta göçmenler kendi hakları konusunda sessizliğe gömülmüş bulunuyor!

Yazarın diğer yazıları