Göçmene cop ve gaz Manuel Valls’a jet!

Fransa Gündemi

Fransa’da haftanın gündemi Başbakanı Manuel Valls’in iki oğluyla Berlin’de oynanan UEFA Şampiyolar Ligi finaline makam jeti ile gitmesi oldu. Muhalefet partileri konuya dair tartışmaları alevlendirirken, UEFA Başkanı Michel Platini Paris’te düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklama ile Valls’a destek olduğunu ifade etti. Valls özel jetlerle UEFA maçlarına yolculuk yaparken, Fransız polisi ise Paris’te göçmen avındaydı, diğer taraftan Senato ise istihbarat yasasını onaylıyordu.

Polis acımasız bir şekilde geçtiğimiz haftalarda Calais’de göçmenlere şiddet uygularken, bu kez Paris’te La Chapelle semtinde bulunan göçmenlerin yaşadığı kampı hijyen, çevre kirliliği ve güvenlik gerekçeleriyle boşalttı. Boşaltma işlemi sırasında bölgede bulunan halk göçmenlere destek sunarken, polis her türlü şiddet yöntemini kullanarak sonunda kampı boşalttı. Aynı yöntem bir gün arayla Paris’te başka kamplar üzerinde denendi. İnsan hakları aktivistleri söz konusu saldırıları protesto ederken, göçmenlerin bulunduğu diğer kamplar etrafında insan zincirleri oluşturmuş bulunuyor. Polisin, olası eylemler nedeniyle yoğun güvenlik önlemleri sürüyor. İnsan hakları örgütlerinin müdahalelere dönük yaptığı açıklamalara karşın, ilgili bakanlıklar söz konusu boşaltma işlemlerini savunuyor. Paris’in merkezi işlek caddelerine yakın bölgelerde "bu rezalet kabul edilemez" diyen ilgili valilik, göçmenleri çevre kiri olarak niteliyor.

Fransa’da göçmenlere dönük saldırıların gerçekleştiği aynı gün yeni istihbarat yasa tasarısı Senato’da onaylandı. Geçtiğimiz aylarda Fransa Parlamentosu’nda oylanan ve kabul edilen istihbarat yasa tasarısı Senato’dan da 68 "hayır" oyuna karşı 251 "evet" oyuyla geçti. İnsan hakları ihlallerine zemin hazırlayacağı yönündeki eleştirilere rağmen hükümet yasa konusunda ısrarlıydı. Senato’nun çoğunluğunu da sosyalistler oluşturunca yasa Senato’da herhangi bir engele takılmadı. Avrupa Konseyi İnsan Hakları Temsilcisi Nils Muiznieks Senato’da yasa üzerine tartışmaların sürdüğü saatlerde, Fransa Senatosu’na çağrıda bulundu. Muiznieks, "hukuk devleti ve temel hakları korumak için gerekli değişiklikleri yapın" diyerek söz konusu yasa ile terörle mücadele ederken, temel insan haklarının ihlal edilmemesi ve hukuk devleti ilkesinin garanti altına alınması çağrısında bulundu. Yasa 15 gün içinde Cumhurbaşkanı François Hollande tarafından onaylanmasının ardından Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Ülkede bütün bunlar yaşanırken, Manuel Valls jet yolculuğuyla gündemdeydi. Ne istihbarat yasası ne de göçmenler bir gündem olamamıştı. Valls’ın 32 bin Euroluk yolculuğunu ilk savunan UEFA başkanı ve sonrasında Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande oldu. Durumu "resmi ziyaret" kılıfına giydirmeye çalışan Hollande’da muhalefetin dilinden kurtulamadı. Nicolas Sarkozy’nin partisi Cumhuriyetçiler, söz konusu yolculuğun maliyetinin 32 bin Euroya mal olduğunu ve bu paranın halkın verdiği vergilerle sağlandığını hatırlatarak, "krizden bahsedenler, böylesi bir harcamayı kendi zevkleri için yapabiliyor" ifadelerini kullandı. Eski adalet bakanı Rachida Dati tartışmalara dahil olarak, "Paris’ten Berlin’e aile uçağı kalkış yapmış. Ama ekonomide hala kalkış yok!" diye tepki gösterdi.

Yazarın diğer yazıları