Göçmenlere ağır şartlar

ABD’de Donald Trump yönetimi göçmenlerin sürekli oturum hakkı ve vatandaşlık elde edebilmesi için yeni kriterler getirdi. Yeni düzenlemelerle birlikte ülkede yasal olarak bulunan ve bir yıldan uzun bir süre gıda ve barınak gibi sosyal yardım alan göçmenlerin bu haklardan yararlanması zorlaştı.

Yoksulları hedefleyen adil olmayan düzenleme

İnsan hakları örgütleri, kararın adil olmayan bir şekilde düşük gelirli göçmenleri hedef aldığını savundu.

Yeni düzenlemeler kapsamında, göçmenlerin gelecekte sosyal yardım almaya devam etmeleri ihtimal dahilinde görülürse yeşil kart, sürekli oturum hakkı ve vatandaşlık başvuruları reddedilebilecek.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, “Vatandaş olmayan çok sayıda kişi ve onların aileleri, zor durumdaki Amerikalılara gitmesi gereken geniş çaplı sosyal yardımlarımızdan ve sınırlı kaynaklarımızdan faydalandı” ifadesi kullanıldı.  Açıklamada, “Amerikan vatandaşlarının menfaatini korumak için, göçmenler kendi kendilerine yetebilir olmalı” ifadeleri de yer aldı.

Eğitim, yaş, dil seviyesi önemli faktörler

Sürekli oturum ve vatandaşlık hakkını etkileyecek kriterler arasında bir göçmenin sadece gelir düzeyi ve sosyal yardım imkanlarından yararlanıp yararlanmaması bulunmuyor.

Pazartesi günü düzenlediği basın toplantısıyla yeni düzenlemeleri kamuoyuna duyuran ABD Vatandaşlık ve Göç Hizmetleri Kurumu’nun başkan vekili Ken Cuccinelli, gelir düzeyi, eğitim, yaş ve İngilizce seviyesinin yeşil kart başvurularının değerlendirilmesinde etkili olacağını söyledi, karar verilirken hepsine birden bakılacağını söyledi.

Ulusal Göç Hukuk Merkezi (NILC), düzenlemelerin yürülüğe girmemesi için Trump yönetimine karşı dava açacaklarını açıkladı.

15 Ekim’de yürürlüğe girecek

15 Ekim’de uygulamaya konulacak yeni düzenlemelerden, ABD’de halihazırda kalıcı oturum izniyle yaşayan göçmenlerin etkilenmesi beklenmiyor.

Mülteciler ve sığınma başvurusunda bulunanlar da bu kapsamda değerlendirilmiyor. Ancak vize ve oturum izni uzatma ve vatandaşlık başvurusunda bulunanların yeni düzenlemelerden etkilenmesi bekleniyor.  Yeni düzenlemeden en fazla Hispanikler olarak adlandırılan Latin Amerikalılar etkilenecek.  ABD’de 22 milyon yasal göçmenin vatandaşlığı bulunmuyor.

WASHINGTON

Yazarın diğer yazıları

    None Found