Gökten düşmediler!

Fransa Gündemi

Fransa yaşanan krizin sonuçlarını yer yönüyle derinleşerek yaşamaya devam ediyor. Roman politikası sonuçlarını veriyor; Marsilya’da 29 Eylül günü Fransızlar önce Romanlara saldırdı ardından Roman kampını ateşe verdi. Devletin tetiklediği politik konsept gereği Fransızlar “kendilerine düşen rollerini” yerine getirmeye çalışıyor. Diğer taraftan aynı gün Fransa’nın sembollerinden biri olan Otomobil Fuarı açılışı kriz mağdurları tarafından baskına uğradı. Peugeot Citroen işçileri Fuar’da gövde gösterisi yapan Citroen markasının stantlarını hedef aldı. 30 Eylül günü ise emek cephesi yüzbinle Paris’in sokaklarına indi.
Otomobil sektörü işçileri ve emekçiler haklarını ararken buna Pazartesi günü Fransa’nın güneyindeki işçi işgali eklendi. Demirçelik devi ArcelorMittal fabrikasının belli bölümlerini kapatacağı haberi nedeniyle işçilerin yaptığı işgal eylemi nedeniyle hükümet açıklama üzerine açıklama yapma ihtiyacı duydu. Fransa, krizin sonuçlarıyla boğuşurken son yıllarda sıkça altı çizilen stratejik müttefik Türkiye’nin Başbakanı Erdoğan partisinin kongresi öncesi, televizyon televizyon dolaşıp demeçler veriyordu. Erdoğan son kez başkanlık koltuğuna otururken Cumhurbaşkanlığı ve yerel seçimleri garantileme telaşındaydı. Tüm bu telaşın içerisinde tarihin en büyük yalanlarını teklemeden sıralıyordu. Bu demeçlerden Fransa’da nasibini alan ülkeler arasındaydı. Erdoğan, yaptığı konuşmada Fransa’yı PKK konusunda Fransa’nın kendilerine yardımcı olmadığını belirtiyordu. Erdoğan’ın bu tepkisi Fransa hükümeti tarafından yanıtlanmadı.
Yanıt işin erbabı Fransız anti-terör hakimi Thierry Fragnoli’den geldi. Fragnoli yapmış olduğu açıklamada Erdoğan’nın konuşmasını “saçmalıyor” şeklinde değerlendirdi. Anlaşılan anti-terör hakimi bütün çabasına rağmen Erdoğan’ın yapmış olduğu bu açıklamayı anlamsız bulmuş ve öfkelenmiş. Fragnoli yaptığı açıklamada Fransa’nın “PKK’ye karşı yürütmüş olduğu mücadeleyi” sıralıyor; “2006 yılından bu yana anti-terör birimimizde bulunan 8 savcı tam zamanlı olarak bunun için çalıştı. Bunun yanı sıra ben ve üç hakim tam zamanlı ve bir de muaavin yarım zamanlı bu işle ilgilendi. Ayrıca 28 komiser sadece PKK konusunda çalışıyor.” Fragnoli ayrıca konuya dair Türkiye Paris Büyükelçisi ile görüştüğünü ve Büyükelçi’nin “Erdoğan genel terimlerle konuşuyor” cevabını aldığını belirtiyor. Bunu doğru bulmadığını belirten Fragnoli, Erdoğan’ın gayet net konuştuğunu belirtiyor. “Sonuç olarak onlar memnun olmadıklarında ağızlarına geleni söylüyorlar. Aynen bizim politikacılar gibi, Türk politikacıları da bazen saçmalıyorlar. Fakat bu sefer söylenenleri gerçekten hazmedemiyorum.”
Son 6 yılda 200’ün üzerinde Kürt siyasetçisini PKK’li olmakla suçlayan iddianameye imza atmış, 4 ile 2 yıl arasında değişen sürelerde sayısız Kürt politikacısının tutukluluğunu onaylamış, anti-terör polislerince gidilen ev baskınları sırasında sayısız baskın-arama tutanaklarını tutmuş bir hakimin böyle bir suçlamayı kabul etmesi beklenemezdi. Özellikle de NATO’dan PKK’ye karşı mücadele öncülüğünü almış Fransa’nın 2009 yılından sonra sistematik Kürt-avı karşısında Fransa’nın PKK’yi desteklemekle suçlanması ağır gelmiş tam zamanlı çalışan bir hakime… Erdoğan’ın işin rengini bildiği açık… Ama malüm ülkede KCK operasyonları sınır tanımazken Erdoğan Avrupa’dan özellikle de Fransa’dan aynı performans beklentisini dile getirmiş… Alışılageldik bir durumdu bu çünkü. Daha önce bu tarzda yapılan her açıklama Fransa tarafından operasyonla yanıtlanmıştı. Çünkü bugüne kadarki alışverişin rengi hep böyle olmuştu. Erdoğan operasyon istemiş, Fransa karşılamış, Fransa operasyon başına uçak satmış, anlaşma yapmış, Türkiye Suriye konusunda atbaşı olmuş… Özelleştirme ihalelerinde öncelikler, satışlar-alışlar…
Fransa’nın Erdoğan’a cevabı anti-terör hakiminin ağzından oldu. Çünkü hükümetin Erdoğan açıklamalarına cevap vermekten daha büyük dertleri var. Ekonomik kriz giderek derinleşiyor. İşsizlik sayısına son altı ayda 23 bin 900 kişi daha katıldı. Bu rakamla işsizlik oranı Fransa’da, son 13 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.
Ekonomistler; „Sosyal açıdan krizin zirve noktasını maalesef henüz bilmiyoruz. İşsizlik süresinin uzamasıyla istikrarsızlık ve fakirlik artıyor“ diyerek Fransa’nın da krizdeki Yunanistan ya da Portekiz ile aynı kaderi paylaşma riskinin giderek artığına işaret ediyorlar. Politikacılar ise kurtarma operasyonlarını yalanlarıyla süsleyerek açıklamalarda bulunuyor… Politikacılar yalan söylüyor diye kızıyor Fransız hakim Fragnoli. Yalan üzerine kurulu bir düzenin, yargıcı da politikacısı da yalan söyler çoğunlukla. Gökten düşmezler çünkü; bu sistem yetiştiriyor onları!

Yazarın diğer yazıları