Güney bakanlıkla dolu

Tam 23 bakanlığın olduğu olduğu Güney Kürdistan Federe Bölgesi’nde dün Parlamento’da yapılan oylamada güvenoyu alan Mesrur Barzani, yeni başbakan seçildi.

Güney Kürdistan’ın önceki Başkanı Mesud Barzani’nin oğlu olan Mesrur Barzani, 88 vekilin oyu ile başbakanlığa getirilirken, Mesud Barzani’nin yeğeni ve önceki dönemin başbakanı olan Neçirvan Barzani de geçtiğimiz günlerde Güney Kürdistan Federe Bölgesi’nin başkanlığına getirilmişti. Barzanileri yönetimde bütün kritik yerleri kapması, Güney Kürdistan’ın neredeyse bir aile tarafından yönetildiği izlenimi yaratıyor.

Mesrur Barzani başbakanlığında kurulacak 9’uncu hükümet kabinesine Irak’ın bir önceki dönem Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin oğlu Qubat Talabani de 73 oy alarak başbakan yardımcısı oldu.

283 gün sonra kuruldu

Kürdistan Federe Hükümeti 30 Eylül 2018’de yapılan parlamento seçimlerinden 283 gün sonra hükümet kurulmuş oldu. Mesrur Barzani’nin parlamentoya sunduğu 23 kişilik kabinede 3 kadın bakan yer alıyor. YNK’den Begerd Dilşad Şukrullah Tarım ve Su Kaynakları Bakanı, KDP’den Vala Ferid İbrahim Bölge Bakanı, Goran Hareketi’nden ise Kwestan Muhammed Abdullah Maruf Sosyal Çalışmalar Bakanı olarak yer alan kadın bakanlar oldu.

Güney Kürdistan Federe Hükümeti’nde tam 23 bakan bulunuyor. ABD’de federal hükümette 15, Almanya’da ise federal hükümette 16 bakanlık olduğu gözönüne getirildiğinde 23 bakanlık, Güney Kürdistan ölçeğinde bir coğrafya açısından çok büyük bir rakam demek.

Bakanların isimleri şöyle:

Mesrur Mesud Mustafa Barzani (Başbakan), Kubad Celal Husameddin Talabani (Başbakan Yardımcısı), Fersed Ahmed Abdullah (Adalet Bakanı), Şoreş İsmail Abdullah (Peşmerge İşleri Bakanı),  Reber Ahmed Halid (İçişleri Bakanı), Awat Cenab Nuri Salih (Maliye ve Ekonomi Bakanı), Saman Hüseyin Muhammed Berzinci (Sağlık Bakanı), Alan Heme Said Salih Muhammed (Eğitim Bakanı), Dana Abdulkerim Heme Salih Abdulrahman (İmar ve İskan Bakanı), Sasan Osman Awni Habib (Belediye ve Turizm Bakanı), Aram Muhammed Kadir Emin (Yüksek Öğrenim ve Bilimsel Araştırmalar Bakanı), Dara Reşid Mahmud (Planlama Bakanı), Kwestan Muhammed Abdullah Maruf (Sosyal Çalışmalar Bakanı), Muhammed Said Ali (Kültür ve Gençlik Bakanı), Abdullah Mahmud Muhammed San Ahmed (Şehit ve Enfal Bakanı), Begerd Dilşad Şukrullah (Tarım ve Su Kaynakları Bakanı), Kemal Muslim Said Qereni (Ticaret ve Sanayi Bakanı), Anu Cewher Abdulmesih Abdullah (Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı), Piştiwan Sadık Abdullah (Evkaf ve Din İşleri Bakanı), Kemal Muhammed Salih Halil (Elektrik Bakanı), Halid Selam Said (Bölge Bakanı), Aydın Maruf Selim (Bölge Bakanı), Vala Ferid İbrahim (Bölge Bakanı).  HEWLÊR

Yazarın diğer yazıları

    None Found