Güney Kore’de kürtaj yasağı sona eriyor

Güney Kore’de 66 yıldır devam eden kürtaj yasağı, 2020 yılının sonunda kaldırılması planlanıyor. 10 Nisan günü ülkenin Anayasa Mahkemesi’nde ele alınan yasaya ilişkin 9 hakimden 7’si kürtajın anayasaya aykırı olduğuna karar verdi. Bu kararla beraber milletvekilleri, 31 Aralık 2020’ye kadar söz konusu yasayı tekrar ele alacak. Yasa düzenlendiği takdirde, 20 haftaya kadar kürtajın yapılması yasal hale gelecek. 20 haftadan fazla olması durumunda ise gebelik sona erdirilemeyecek.

Kürtaj hapisle cezalandırılıyordu

Güney Kore’de bugüne kadar tecavüz, ensest ve engelli durumunda kürtaj yapılabiliyor. Bunların haricinde kürtaj suç sayılıyor.

Mevcut yasaya göre, ülkede kürtaj yaptıran kadınlar bir yıl hapis ve bin 780 Dolar’a kadar çıkan para cezalarına çarptırılıyor. Gebeliğin sonlandırılmasına yardım eden doktorlar ya da sağlık çalışanları ise iki yıla kadar hapis cezası alabiliyor.

Gizli kürtaj oranı yüksek 

Ülkedeki resmi verilere göre, 2011’de en az 168 bin kadın kürtaj yaptırırken, birçok doktor, kürtaj oranlarını yasak nedeniyle raporlaştıramıyor. Doktorlar, gerçek rakamın hükümet tarafından belirtilenin 10 katı daha yüksek olabileceğini ileri sürüyor.

‘İnsanlar hamile kalmak zorunda değil’

Binlerce kadın yıllardır ülkede kürtajın yasallaşması için protesto eylemleri düzenliyordu.

Geçtiğimiz ay Kore Ulusal İnsan Hakları Komisyonu (NHRCK), kürtaj yasası anayasaya aykırı olduğunu belirterek, “Demokratik bir ülkede insanlar hamile kalmak zorunda değil ve bu nedenle hamileliği sonlandırma haklarının da güvenceye alınması gerekiyor. Tüm çiftler ve bireyler, sahip oldukları çocuk sayısına ve ne zaman sahip olacaklarına özgürce karar verebilmelidir” demişti.

FRANKFURT 

Yazarın diğer yazıları

    None Found