Güney Kürdistan Yönetimi: Türkiye tek taraflı adımdan uzak durmalı

Türk devletinin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik olası bir işgal ve soykırım saldırısına dair açıklama yapan Güney Kürdistan Federe Yönetimi “Türkiye’den, DAİŞ’e karşı savaşı olumsuz etkileyecek ve tutuklu teröristlerin kontrolden çıkmasını sağlayacak tek taraflı adımlardan uzak durmasını istiyoruz” dedi.

Güney Kürdistan Federe Yönetimi, Suriye’nin kuzeyinde yaşanan gelişmelere ve Türkiye’nin olası bir operasyonuna ilişkin yazılı bir açıklama yayımladı.

“Kürdistan Federe Yönetimi olarak Amerika Birleşik Devletleri’nin askeri güçlerini Kuzey-Doğu Suriye’deki huzurlu bölgelerden çekme kararına ve Türkiye’nin tek taraflı operasyonlarından bahseden haberlerden derin endişe duyuyoruz” denilen açıklamada “Uluslararası Koalisyon’un bir parçası olan Türkiye’den, DAİŞ’e karşı savaşı olumsuz etkileyecek ve tutuklu teröristlerin kontrolden çıkmasını sağlayacak tek taraflı adımlardan uzak durmasını istiyoruz” denildi.

DAİŞ’in yeniden dönmesine katkı sunar
Bölgede işgal saldırısıyla birlikte ortaya karmaşanın çıkacağı, sonuçlarının Suriye’nin ötesini de etkileyeceği, DAİŞ’in yeniden saldırılarıyla çok sayıda insanın ölmesi ve göç etmesine zemin sunacağının vurgulandığı açıklamanın devamı şöyle:

“Bu yüzden, Kürt güçleri de dahil, tüm taraflar sorunu diyalog ve müzakere ile çözmeyi seçmelidir. Kürdistan Bölgesi hükümeti olarak, sorunun, Kürtler de dahil tüm Suriye vatandaşlarının haklarının gözetilmesi temelinde çözüme kavuşturulması için siyasi yolların denenmesi gerektiğini tekrar vurguluyoruz.

Kürdistan Bölgesi teröre karşı savaşta çok büyük bedeller ödedi ve halen bir milyondan fazla göçzedeyi barındırıyor. Yeni bir göç dalgasını engellemek aynı zamanda uluslararası toplumun da bir görevidir. Hükümet olarak durumu yakından takip ediyor ve birçok kanaldan konu üzerinde çalışıyoruz.”

Yazarın diğer yazıları

    None Found