Hakikatin yeni formülü: Jin Jiyan Azadî

Gündem herkes açısından oldukça yoğun. Sadece yoğun da değil, içiçe geçen gelişmeleri, eğer esas doğrultuyu kaçırırsa, takip etmekte insan yer yer zorlanıyor da. Faşizmin en önemli yöntemlerinden biri de bu işte: Doğruyu yanlışı birbirine karıştırıp, muğlak-sisli havalar yaratmak ve yenilgi korkusu nedeniyle bir yandan da bas bas bağırarak bu havalardan faydalanıp kendini saklamak ister. Hakikat arayışçılığı en çok da bu süreçlerde canı gönülden sarılacağımız bir güç kaynağıdır.

Hakikatine ulaşmamız gereken çok şey var. Özgürlükten, eşitlikten, toplumsal gelişim zemininden, doğal gelişim sürecinden koparılan çok şey var. Üstünde oynanan çok şeyler var. Egemenlerce üzerinde en çok oynanan, özgürlük ve doğal gerçekliğinden koparılanların başında kadın gerçekliği gelmektedir. Yine erkek gerçekliği gelmektedir. Devam edersek doğa, toplum vb gelmektedir. Kısaca egemenlerce yaşam hakikati üzerinde çok oynanmıştır. Her biri açısından kendisi olmaktan çıkarılma, doğallığından uzaklaştırılma olmuştur. Kapitalist modernite bugün her alanda bu değerler üzerinde politikalar oluşturmaya, açık ya da gizli müdahalelerle egemenliğini sürdürmeye çalışmaktadır. Hakikati muğlaklaştırmak, üzerine sis perdesi örtmek yoluyla zihinleri bulandırmak çok derin bir ideolojik savaşı ifade eder.

Kadın açısından bakıldığında, sistemin dört bir yandan ama farklı yöntemlerle yürüttüğü bu ideolojik savaşa karşı büyük bir özsavunma direnişi sergilediğini ve bunu daha da büyütmesi gerektiğini söylemek mümkündür. Kadın hakikati nedir? Kadın kimdir? Kadının özgürlükle, yaşamla, doğayla, toplumla bağı nedir, şimdiye kadar nasıldı ve nasıl olmalıdır vb soruları etrafında yürütülen bu hakikat arayışı, büyük bir direniş mirasına dayanmaktadır.

Kadın özgürlük mücadelesini Kürdistan’da iğneyle kuyu kazarak yaratanları Ekim ayı içinde andık, anıyoruz. Gülnaz Karataş, Meryem Çolak, Gurbetelli Ersöz, Andrea Wolf, Çiçek Kiçi, Selamet Menteş, Helin Çerkez, Arin Mirkan ve daha nice kahraman Ekim çiçekleri, kadının hakikat arayışçıları olarak tarihe geçtiler. Sadece hakikati aramadılar elbette, onlar birer hakikat oldular. En son Mardin’de şehit düşen Medya Mawa da bu hakikat yürüyüşçülerinden oldu.

Kürdistan coğrafyasında başlayan kadının, erkek egemenlikli sistem karşısında bu değerleri kendilerine örnek alarak bilinçlenmesi, örgütlenmesi ve eylemselleşmesi bugün sınırlar ötesine taşındı. Kadını yaşamla, yaşamı özgürlükle buluşturan kadınlar çoğaldı. Hakikat arayışı böyle bir şey işte. Yerelden evrensele ulaşmaktır bunun adı. Su damlacığının nehir olup okyanuslara akması gibi…

Kapitalist sistem, bu hakikat arayışçılığına karşı kadını yeniden sömürgeleştirmeyi dayatıyor. Erdoğan ve kapitalist sistem güçlerinin ortaklığının temel boyutlarından biri budur: Kadını ve bu temelde toplumu yeniden sömürgeleştirmek. Yükselen özgürlük, eşitlik, kısaca hakikat arayışının önüne geçmektir. Kadının özgürlükle ve özgür yaşamla kurduğu bağı koparmak istiyorlar. Erdoğan’ın da, Trump’ın da, Putin’in de ve diğerlerinin de ortak yanı budur. 3. Dünya savaşının temel ayağı kadın üzerinden yürütülüyor.

Ortadoğu’da Kürt kadını öncülüğünde yaşanan uyanış karşısında, kadın kırımı, kadın katliamları farklı yöntemlerle uygulanıyor. Türkiye’de yılın ilk 9 ayında 400’e yakın kadının katledilmesi, Cumartesi Annelerine ve insanlarına dönük saldırı, çocuk yaşta evlendirme, kadın siyasetçi, gazetecilerin tutuklanması, Türk devletinin El Nusra çeteleriyle birlikte işgal ettikleri topraklarda öldürülen kadınlar… Ve verilebilecek daha birçok örnek var.

Faşizmin tüm bu saldırılarına karşı verilen çok görkemli cevaplar da var. Kürt kadınları dünya çapında kadınlarla buluşma, ortaklaşma çalışmalarını büyütüyorlar. 6-7 Ekim tarihinde Frankfurt’ta yapılan uluslararası kadın konferansının baştan sona ‘Jin Jiyan Azadî’ sloganları ile gerçekleşmesi, kapitalist sistemin tüm işgal, talan, kırım ve sömürge politikalarına karşı dünya kadınlarının hakikat arayışında ısrar edeceklerini gösterdi.

Kadın, yaşamı özgürlükle inşa etme kararlılığında… Bu onun hakikati… Faşizmin yaratmak istediği sisli, muğlak havayı da bu hakikat dağıtıyor.

Yazarın diğer yazıları