Hamburg savaş alanına döndü

Geçtiğimiz Cumartesi günü, Hamburg’un St. Pauli semtinde bulunan Rote Flora Kültür Merkezi binasının eyalet hükümeti tarafından kapatılmak istenmesini protesto eden yaklaşık 8 bin antifaşiste polis saldırdı. Hamburg polisinin yanı sıra çevre illerden gelen binlerce polisin de katıldığı saldırıda 80 polis ve gösterici yaralanırken 200 kişi de gözaltına alındı.


Polis hayatı felç etti!

Polis saldırısı yürüyüşün başlamasının hemen ardından geldi. Polisin tazyikli su ve biber gazıyla müdahalesine göstericiler de taşlarla karşılık verdi. Bazı göstericiler ise çevrede bulunan mağaza ve arabaları ateşe verdi. Göstericiler polis karakoluna da molotof kokteylleriyle saldırıda bulunurken, bir grubun St. Pauli’deki meşhur alışveriş caddesi Mönckeberg’e yürümeye çalışması üzerine çatışmalar doruğa ulaştı. Mönckeberg Caddesi ve çevresini adeta kuşatmaya alan polis ekipleri, trafiği de felç etti. Polis şehir içi araçların akışını bile engelleyerek araçlarda arama yaptı.

Evler de basıldı

Polisle eylemciler arasındaki çatışmalar sabaha kadar devam etti. Çatışmaların bitmesinin ardından polisin görüntü kayıtlarından yola çıkarak ev baskınları gerçekleştirdiği öğrenildi.

Lampedusa eylemleri

Hamburg’ta yaşayan Afrikalı mültecilerin kurduğu Lampedusa Grubu’nun her hafta yaptığı eylemler devam ediyor. Merkez tren istasyonu önünde toplanan Afrikalı mültecilere Nûjiyan Kadın Derneği ve Rojbin Kadın Meclisi de destek verdi. Geçtiğimiz Cumartesi günü Hamburg merkezi tren istasyonu önünde toplanan Lampedusa Grubu üyesi yaklaşık 400 Afrikalı mülteci ve destekçileri, Alman devletine “insan haklarına uy” çağrısında bulundu. Kalıcı oturumlarının artık verilmesi gerektiğini ifade eden mültecilere Nûjiyan Kadın Derneği ve Rojbin Kadın Meclisi de destek verdi.

Rojava Devrimi vurgusu

Nûjiyan Kadın Derneği adına konuşan Anja Flach, Afrikalı mültecilerin trajedileriyle Kürt halkının yaşadıklarının benzer olduğunu söyleyerek Rojava Devrimi’nin halkların özgürlüğü için taşıdığı öneme vurgu yaptı. “Sınırsız bir dünya için dayanışma içinde olmalıyız” diyen Flach, Alman devletine de hukuksuzluğa son vermesi çağrısında bulundu. Mitinge destek veren Rojbin Kadın Meclisi üyeleriyse, ayrıca mitingde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için de imza topladı.


M.ZAHİT EKİNCİ/HAMBURG

Yazarın diğer yazıları

    None Found