HDP iktidarı bütün kadınlara ev toprağı dağıtmalı…

DÜNYANIN SOKAKLARI

HDP, bu seçimlerde yerel yönetim programının başına, ‘bütün kadınlar ev toprağı’ dağıtacağını vaadini koymalıdır. Üst üste anlattığımız, yerel yönetimde ‘cüretli’ pratiğin en önünde kadınlara kent toprağı olmalıdır.

Buna uygun demokratik ortamın olmadığı, hatta demokrasinin olmadığı bu zamanlar ve henüz başkan seçilmeden bile gelen kayyum tehdidi, -bir kere daha tekrar edersek- ancak, geniş meşruiyeti olan bir program ile savurulabilir. Yoksa kendi kendimize, başınızı saklamaya çalışmanın hiç bir manası yoktur.

Ve yaygın bir meşruiyeti yaşama geçirmeye çalışan bir yerel yönetim üzerine kayyum gelse bile bacakları titrer, ayakları tutmaz, sararıp solar, yaygın meşruiyet kılçığı boğazını yırtar. Vampir ve sarımsak efsanesi gibidir bu. Meşruiyetin tadı kayyumu uzak tutar.

Evsizlere yani kadınlara kent toprağı vermek ve tabii ki bu toprağı bedava olarak dağıtmak önce kulağa inanılmaz geliyordur -ki zaten harekete geçirecek taraflardan biri duygudur- ama gerçekte zaten kent toprakları bedava dağıtılmaktadır. Burada tek ama çok önemli değişiklik, bu toprakların müteahhitlere değil kadınlara verilmesidir. Çünkü bütün TOKİ binaları müteahhitlere zaten bedava peşkeş çekilmektedir. Ucuz bir fiyat değil bedava diyorum dikkatinizi çekerim. İlk başta konut sorununu sözde çözmek için önerilen bu toplu konut üretimi artık hiç kimsenin kuşkusu yoktur ki sadece barınma hakkının metalaşması, finans dünyasının balonu ve neoliberal travmanın artık katırlarla devam etmesinden başka bir şey değildir.

 Garip olan burada bazı yerel yönetim yöneticilerine bu fikir, fazla fena gelmemekle birlikte, esas mesele kime verileceği üzerinedir. Yani o kadar insan varken hangilerine verileceğidir. Bu başta kendi seçmenlerini küstüreceği ve büyük tartışmalar çıkacağı yüzünden zaten ‘çılgın’ olan bu fikir, güzel ama ütopya olarak masanın alt çekmecesinde kaldı sadece bir yer dışında.

Halbuki herkesin, bütün kadınların toprak isteyecek olması, bunun zayıf değil en güçlü yanıdır.

Yani bu ‘İki-üç daha fazla’ kent toprağının kadınlara dağıtılmasıdır…

Devam etmek üzere…

Yazarın diğer yazıları