HDP’de Anayasa seferberliği

HDP, “Demokratik Anayasa” çalışmaları kapsamında Türkiye’nin birçok yerinde, sivil toplum örgütleri, inanç grupları ve kadın örgütleriyle bir araya gelmek için çalışmalara başladı.

BERİVAN ALTAN / ANKARA

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) ve Parti Meclisi (PM), dün Parti Genel Merkezi’nde HDP Eşbaşkanı Sezai Temelli başkanlığında gerçekleştirdiği olağan toplantısında “Demokratik Anayasa” çalışmalarına başlama kararı aldı. “Örgütlenme Seferberliği”, ve “Demokratik Anayasa” konularının ele alındığı toplantıda hafta içerisinde ODTÜ’de gelişen ağaç kıyımı, Hasankeyf’in sular altında bırakılması ve cezaevlerinde artan sorunlar tartışıldı.

Demokratik Anayasa çalışmaları start aldı 

Demokratik Anayasa çalışmaları için HDP Meclis Başkanvekili Mithat Sancar öncülüğünde kurulan ekip sonrasında çalışmalara hız verilmesi kararlaştırıldı. “Demokratik Anayasa” çalışmalarının başlangıcını toplumsal kesimlerle buluşarak yapmayı planlayan HDP’nin bu noktada, toplumun da tartışmalara dahil edilmesi ve yerelden örgütlenen bir mücadeleyi esas alma süreci işletilmesi gerektiği vurgulandı. MYK’de Türkiye’nin birçok noktasında sivil toplum örgütleri, inanç grupları ve kadın örgütleriyle “Demokratik Anayasa” çalışmalarını planlamaya yönelik çalışmaların esas alınarak, başlatılması kararlaştırıldı.

HDP’li vekiller Hasankeyf’e gidecek 

MYK ve PM’nin temel gündemi olan ekolojik yıkıma dair de yoğun tartışmalar yürütüldü. Özellikle Hasankeyf özelinde tarihi mekanların sular altında kalması, ODTÜ ormanlarının tahrip edilmesine karşı etkili bir tavır alınarak, mücadele hattı çizilmesi yönünde kararlar alındı. Bu tavır ilk olarak sular altında bırakılması konuşulan Hasankeyf’e dair olacak. HDP’li vekiller Hasankeyf’in sular altında bırakılmaması yönünde taleplerini dile getirmek için 13 Temmuz’da orada olacak.

Cezaevleri için seferberlik 

Yeni yargı paketi tartışmalarının da yaşandığı toplantı da cezaevlerinde artan hak ihlalleri ve hukuksuzluklara dair daha etkili bir mücadele yürütülmesi noktasında kararlaşmalar oldu. Bu noktada HDP MYK’sı cezaevlerinin boşaltılması, hukuksuzlukların giderilmesi için kurulan sivil inisiyatiflere daha aktif destek verme ve çalışmalarına katılma noktasında bir seferberlik hamlesi başlatacak.


HDP 3. yol projesidir

Halkların Demokratik Partisi (HDP)  bölge milletvekilleri, belediye eşbaşkanları ile il ve ilçe eşbaşkanlarının katıldığı ve iki gün süren Serhat Bölge Örgütlenme Konferansı sona erdi. HDP Van Milletvekili Tayip Temel, konferansta yaptıkları tartışmalar ve aldıkları kararlara ilişkin konuştu.

Toplumsal örgütlenme esas alınacak 

HDP’nin Türkiye siyaseti açısından çok güçlü ses veren, güçlü strateji geliştiren ve Türkiye’nin siyaset kodlarını değiştirecek bir parti olduğunu belirten Temel, “HDP, hem fikri hem bileşen olarak hem de kitle desteği itibariyle dünyada ve Türkiye’de benzeri çok az olan bir partidir. Fakat siyasi soykırıma tabi tutuldu. Öyle ki HDP’ye yönelimlerin yüzde 5’i Türkiye’de herhangi bir siyasi partiye uygulansa üçüncü gün kapısına kilit vurulurdu. Dolayısıyla aslında o kadar büyük bir paradigmal düşünce ve kilit gücü olan parti, örgütsel olarak aslında zayıflatılmış. HDP’nin ilçelerden kentlere, kentlerden genel merkeze kadar tekrar toplumla buluşan, toplumsal örgütlemeyi esas alan, toplumu yine faşizm saldırıları karşısında kendini örgütleyebilecek mekanizmalar oluşturan partiye dönüşmesi lazım” diye konuştu.

Sorunların çözümü 3. yoldadır

İki bloktan birini tercih etmeyle baş başa bırakılan toplumda HDP’nin üçüncü seçeneği ortaya koyacağını belirten Temel, devamında şunları kaydetti: “Millet İttifakı ya da Cumhur İttifakı yarın başka isimlerle iki merkezli siyaset ikame edilmeye çalışılıyor. Türkiye halklarına ‘siz ya bunu ya bunu tercih etmek zorundasınız. Çünkü başka bir seçenek oluşturma şansınız yok’ deniliyor. Tam da burada HDP; Türkiye’deki siyasetin, toplumsal muhalefetin bu ikili kamplaşmaya mecbur olmayacağı bir projedir. HDP’yi kuran, stratejik olarak kurgulayan, HDP’nin rol ve misyonunu tanımlayan kurucuları bu gerçeği ön görerek HDP’yi bir ittifak partisi olarak geliştirdi. HDP şuan sol, sosyalist, feministler, demokratlar hatta farklı inançtan insanların yer aldığı çok bileşenli bir partidir. Dolayısıyla HDP, o iki kutba da mecbur kalmayanların yeridir. HDP, Türkiye toplumuna aslında üçüncü yol ve seçeneğin mümkün olduğunu, üçüncü yol ekseninde müzakereler yapıp sorunların barışçıl ve diyalog yöntemiyle çözmenin mümkün olduğu çağrısı yapıyor.”

VAN

Yazarın diğer yazıları

    None Found