Helin Öncü tutuklandı, ilaçları elinden alındı

PERVİN YERLİKAYA
STUTTGART

Sokağa çıkma yasakları döneminde mahsur kaldığı Cizre’de yaralanan ve AİHM’nin hakkındaki tedbir kararı sonrası hastaneye kaldırılan Helin Öncü, hakkında verilen hapis cezası nedeniyle 4 Temmuz’da tutuklandı. Karaciğerinin yarısı olmayan ve aynı zamanda nefes darlığı olan Öncü’nün ilaçlarının da alındığı belirtiliyor.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde sokağa çıkma yasakları sırasında mahsur kaldığı Sur Mahallesi’nde yaralanan ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) hakkında tedbir kararı vermesinin ardından mahalleden çıkarılarak hastaneye kaldırılan Helin Öncü tutuklandı. Hastanedeki tedavisinin ardından gözaltına alınan ve hakkında Şırnak 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada TCK’nin 302. maddesi kapsamında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilen Öncü, Edirne’de Meriç Nehri üzerinden Avrupa’ya geçmek isterken gözaltına alındı.

Öncü, hakkındaki verilen hapis cezası nedeniyle tutuklanarak, Edirne Kadın Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.

‘Bu çok ağır bir cezadır’
Gazetemize konuşan Helin Öncü’nün 59 yaşındaki babası Ahmet Öncü, 8 çocuk babası ve Mardin Kızıltepe’de yaşıyor. Ahmet Öncü’nün oğlu Şahin Öncü de 4 yıldır cezaevinde ve 16 Aralık’ta başlayan açlık grevinde yer almıştı.

Kızının Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi’ni okurken Cizre’ye gittiğinin ertesi günü sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini ve orada kalmak zorunda kaldığını hatırlatan Öncü, ”Çıkacağı gün sırtından yaralanarak hastaneye kaldırıldı ve 40 gün tedavisi devam ettirildi. 4 yıldır mahkemesi devam ediyordu ve denetimli serbestliği bile kaldırdılar. Kızım 31 Mart seçimlerinde Kızıltepe’de meclis üyesi seçildi. Bugün kızıma verilen ceza siyasetçi olmasından kaynaklıdır. Bu çok ağır bir cezadır. Dosyada hiç bir delil yada bir tanık yoktur. Sadece şüphe üzeri verilen bir cezadır. Suçu sadece 27 gün Cizre’de kalmaktır zaten oradan çıkarken vuruldu” dedi.

Yargı bildiğini okudu
‘Dosyasında çok ilginç şeyler var’ diyen Ahmet Öncü, şöyle devam etti: ”Mesela arkadaşları Helin Öncü vurulmuş diye telefonla birbirleriyle konuşmuşlar. Bunu suç saymışlar. Ben kendi telefonumdan o dönem milletvekili olan Faysal Sarıyıldız’ı defalarca arayıp kızım için yardım istemiştim. Sadece o da değil, ilçe kaymakamı ve birçok kişi ile kızımın hastaneye kaldırılması ve tedavi edilmesi için görüşmüştüm. Bu görüşmeleri ben yapmama rağmen dosyada Helin bu telefon görüşmelerini yapmış gibi yer almış. Telefon benim adıma kayıtlıdır. Ben ve avukatlar defalarca bu telefonun bana ait olduğunu söylememe rağmen kabul edilmedi. Helin yaralandığı zaman Karaciğerinin yarısı gitmişti ve tam iyileşmemişti. Aynı zamanda nefes darlığı var ve sanırım şu anda ilaçları elinden alınmış. Şu an geçici olarak Edirne Kapalı Cezaevi’nde kalıyor.”

Pazartesi günü kızı ile kapalı görüş yaptığını belirten Ahmet Öncü, ”Kızım ’ben hukuksuz bir şekilde burada tutuluyorum ve duyarlı tüm kesimlerin bu konuda harekete geçmesini bekliyorum’ dedi. Kızım hukuksuz bir şekilde tutuklandı ve bu konuda bütün girişimlerde bulunacağız” dedi.

Helin Öncü’nün avukatlarından Av. Ramazan Demir de Salı günü dosyaya itiraz ettiklerini ve bekleyeceklerini belirtti.

Yazarın diğer yazıları

    None Found