Hep başarıya yürüdü

1992 Güney Savaşı gibi kıran kırana geçen savaşta PKK’nin pes etmeyen ruhunu tanıdı. 16 yıl boyunca hep ön mevzilerde yer aldı. Cesaretli, kararlı ve iddialı duruşu ile örnek bir komuta düzeyine ulaştı.

FARAŞÎN DEMHAT / ANF/BEHDÎNAN

Kadın gerillalara hayranlık duyarak mücadeleye katılan Gülbahar Gûlhat, şehadetine kadar kararlı, cesur bir direniş sergiledi.

YJA-Star komutanlarından Gulbihar Gulhat (Selma Kaya), mücadeleye 1991’de Êlîh’ten katılır. 16 yıl boyunca özgürlük mücadelesindeki cesaretli, kararlı ve iddia sahibi duruşu ile örnek bir komuta düzeyine ulaşır. Kadim Botan kadınının özelliklerini taşıyan Gulbihar Gulhat, yanık sesiyle de ülkesindeki tüm yaşanmışlıkları dile getirir. 4 Aralık 2007 tarihinde Gabar’da Türk ordusuyla girdiği çatışmada büyük bir direniş sergileyerek şehadete ulaşır.

Kadın gerillalardan etkilendi

Yurtsever bir ailede büyüyen Gulbihar Gulhat, çok küçük yaşlarda gerillaları görür ve gerillaların özlü, sempatik yaklaşımlarından etkilenir. 2007 yılında Kuzey alanına gitmeden önce gerilla kameralarına yaşam öyküsüne dair şunları anlatır:

“Daha çocuk yaşlarda gerillaya karşı çok büyük bir sevgi besliyordum. Gördüğüm kadın gerillalara hayranlık duyardım. Gerilla saflarına katılmayı çok istiyordum. Yaşımın küçük olmasından kaynaklı arkadaşlar katılımımı sürekli erteliyordu. 1991 yılında gerilla saflarına Botan’dan katıldım. İlk katıldığım süreçlerde gerillanın yaşam koşulları zorlayıcıydı. Gerçekten gerillayı özgür dağlarda birebir tüm güzellikleriyle tanımak çok güzel. Çünkü yaşamın her anı senden büyük bedel ve mücadele istiyor.”

Kızgın savaşta yer aldı

Botan’da kısa bir süre kaldıktan sonra Behdînan’a giderek eğitim alır. 1992 yılında Güney Savaşı başlar. Gulhat, Güney Savaşı’na ilişkin şunları dile getirir:

“Güney Savaşı’nın başlangıcında Çiyayê Reş’teydim. Özgürlük hareketimiz PKK’ye karşı büyük bir imha ve inkâr konsepti vardı. İlk defa kızgın savaşta yer aldım. Düşmanın büyük kayıpları olurken, ilk defa yoldaşlarım yanı başımda yaralanıyor, şehit oluyordu. Bu bende büyük bir duygusal atmosfer yaratırken, aynı zamanda büyük bir mücadele gerekçesi oluyordu. Bu kızgın savaş içerisinde PKK’nin direnişçi, pes etmeyen özgürlük ruhunu tanıdım diyebilirim. PKK’deki yoldaşlık bağı her gün beni daha fazla yaşama bağlıyordu.”

Başarıya kilitlenen bir komutan

Güney Savaşı’ndan sonra, Zelê bir süre eğitim alır. Artık savaşan kadın gerçeğini daha fazla sorgular, yoldaşlığını daha anlamlı kılabilme ve özgür yarınlar için mücadeleyi yükseltmeye çabalar. Güney Savaşı’nda tecrübe almış bir gerilla olarak 1993’te Serhed’e çevirir. Serhed’de 4 yıllık bir çalışmadan sonra  1997’de Şam’a gider. Öcalan’ın denetimindeki eğitimde, gerilla pratiğini süzgeçten geçirerek sonuçlar çıkarır, Kürt gerçeği ve kadın komuta kişiliği üzerinde yoğunlaşma yaşar. Yoldaşlarına güç veren, savaşım tarzında yetersizliklere yer vermeyen bir tarzın sözünü vererek yeniden ülke topraklarına yönelir ve  1997-1998 Güney Savaşı’nda ön mevzilerde yerini alır.

Kendine güvenen komuta kişiliğinden ötürü arkadaşları da onun cesareti, kararlılığı ve sürekli başarıya kilitlenen kişiliğinden güç alır.

‘Özellikle Gabar’a git’

Güney sahasının birçok eyaletinde 1997’den 2007 yıllarına kadar komuta düzeyinde görev alan Gulbihar Gulhat, 2007 yılında Gabar’a geçer. Yeniden Kuzey Kürdistan dağlarında savaşacağı için huzurludur. Bu anı şöyle dile getirir:

“Benim için yeniden Kuzey topraklarına ayak basmak, yeniden Önderlik sahasına kavuşmak anlamına geliyor. Bunun için 24 saat Önderlikle yaşıyormuş gibi, başarma iddiasıyla katılmaya çalışacağım. Şehit Erdal Sincer hep bana, ‘Sen tam Botan alanında gerillacılık yapabilecek bir kişiliğe sahipsin. Sana tavsiyemdir, bir gün gidersen Kuzey’e, özellikle Gabar alanına git’ derdi. Çoğu şehit yoldaş bana aynı şeyleri söylemişti, bunun için şehitlerimizin vasiyetine bu alana giderek sahip çıkmak istiyorum.”

Sıradan bir katılımı ve yenilgiyi asla kabul etmediğini söyleyen Gülbahar Gûlhat, Gabar’da Türk ordusuyla girdiği çatışmada büyük bir direniş göstererek şehadete ulaştı.

Yazarın diğer yazıları

    None Found