Her yerde Kürtçe

İzmir’de Kürtçe ve İngilizce eğitim veren ‘Avesta Zıman Dil Eğitim Merkezi’ yeni döneme başladı. Özellikle Kürtçenin Kirmancî lehçesine yönelik talebin geçen yıla göre arttığını belirten Kirmancî öğretmeni Kurdiye Irgat, talebin daha çok artması için dil üzerindeki baskıların kalkması gerektiğini ifade etti.

Kürtçenin metropollerde yaygınlaşması için sokakta ve akademik alanda kullanılmasının önünün açılması gerektiğini vurgulayan Kurdiye, ebeveynlerin çocuklarıyla her yerde Kürtçe konuşması gerektiğine de dikkat çekti.

Kürtçe öğretmenliğine geçen yıl açılan Avesta Ziman Dil Eğitim Merkezi’nde başlayan Kurdiye’nin şimdilik bir sınıfı var. Kürtçeyi hiç bilmeyen, anlayıp konuşamayan ve az konuşabilenler kategorilerine göre sınıflar açtıklarını söyleyen Kurdiye, Kürtçenin her alanda kısıtlandığını ifade ederek şunları ifade etti: “Kürtler oto asimilasyonla karşı karşıya. Çünkü metropollerde ve diğer şehirlerde sokak dili olarak sürekli Türkçe kullanılıyor. Çocuklarımız da mecburen Türkçe konuşuyor. Köylerinden göçmek zorunda kalan anneler ve babalar birkaç kelime Türkçe bilseler dahi çocuklarıyla Türkçe konuşuyor. Kürtçenin üzerindeki baskılar azalırsa Kürtçe öğrenmeye dönük talepler de artacaktır.”

İZMİR

Yazarın diğer yazıları

    None Found