HES’lere direnen doğa harikası  Muradiye Şelalesi

Üzerinde yapılan HES’le yok edilmeye çalışılan Bendi Mahi Deresi üzerindeki Muradiye Şelalesi, debisinin yükselmesiyle birlikte görsel bir şölen oluştu.

Van’ın Muradiye ilçesinde Bendi Mahi Deresi üzerinde bulunan Muradiye Şelalesi, eriyen kar sularıyla birlikte debisi yükselmeye başladı. Yaklaşık 20 metre yükseklikten akan Muradiye Şelalesi her mevsim ayrı bir güzellik oluşturuyor. Ziyaretçileri eksik olmayan şelalenin yanında dinlenme, piknik alanları da bulunuyor.

Doğa harikası Muradiye Şelalesi ve inci kefali balığının üreme yerlerinin başında gelen Bendi Mahi Deresi, yapılan HES’le yok edilmeye çalışıyor. Muradiye Şelalesi, hemen yukarısında yapılan HES’le birlikte yaz aylarında suyu kesiliyor. HES için kesilen suyla birlikte Muradiye Şelalesi ve Bendi Mahi Deresi vadisi susuz kalıyor. Bu durum, sadece Van Gölü’nde yaşayan inci kefali balığının yarı sıra vadide yaşayan binlerce canlının da yok olmasına neden oluyor.

Ziyaretçi akını

Yaz aylarıyla birlikte sıcaklığın birden yükselmesiyle Van, çevre il ve ilçelerinde yaşayan binlerce insan, Muradiye Şelalesi’ne geliyor. 20 metre yüksekten düşen suyun harika görüntüsü, piknik ve dinleme yerlerinin olması nedeniyle ziyaretçileri çekiyor. Kuzey Kürdistan ve Türkiye’nin yarı sıra başka ülkelerden gelen turistler de var. n ANF/VAN

Yazarın diğer yazıları

    None Found