Hozan Cane’ye 13 yıl hapis istemi

Kürt sanatçı Hozan Cane hakkında Türk yargısı, “Atatürk’e hakaret” ve “örgüt üyeliği”nden 13 yıla kadar ceza verilmesini talep etti.

Alman vatandaşı Kürt sanatçı Hozan Cane, (Saide İnaç) 24 Haziran’da düzenlenen seçimler öncesinde HDP’nin seçim kampanyasına gönüllü destek vermek amacıyla gittiği Edirne’de gözaltına alındı. HDP Edirne milletvekili adayı Murat Amil ile birlikte seçim çalışmalarına katılan Cane, 26 Haziran’da ise „örgüt üyeliği“ suçlamasıyla tutuklandı.

Tutuklu bulunduğu İstanbul’daki cezaevinden SEGBİS ile yargılandığı Edirne 3’ncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne önceki gün bağlanan Hozan Cane yargılanmasına devam edildi. Duruşmaya Cane’nin avukatları Mustafa Peköz, Newroz Akalan ile Almanya’nın Türkiye konsolosluğu’ndan bir temsilci katıldı. Avukatların Hozan Cane’nin mahkemeye bizzat katılarak savunma yapması talebi mahkeme heyetince kabul edilmedi.

Ben sanatçıyım

Savcının 6 yıldan 13 yıla kadar hapis cezası istemli mütalaasına karşı savunma yapan Hozan Cane, suçlamaları kabul etmedi ve şöyle konuştu: “Ben sanatçıyım. Eğer örgüt üyesi olsaydım Türkiye’ye gelmezdim. 24 Haziran seçimleri için HDP’den davet aldım” dedi.

Hozan Cane’nin avukatları da tahliye talebinde bulunurken, mahkeme heyeti avukatlara savcının mütalaasına karşı savunma yapmaları için ek süre vererek duruşmayı erteledi. Mahkeme ayrıca Cane’nin tutukluluk halinin devamına karar verdi. 

İSTANBUL

Yazarın diğer yazıları

    None Found