HRW’ye Kürt dosyası sunuldu

Avustralya Demokratik Kürdistanlılar Toplum Federasyonu Eşbaşkanı İsmet Taştan ve Demokratik Toplum Merkezi Sözcüsü Mira İbrahim, İnsan Hakları İzleme Örgütü HRW, Avustralya Şubesi Genel Sözcüsü Elaine Pearson ile görüştü. Kürt heyet, HRW’ye Kürdistan’daki hak ihlallerine ilişkin bir dosya sundu. Dosyada özellikle Türk devletinin işgal saldırıları, sivilleri hedef alan katliamlar, köylerin zorla boşaltılması ve doğa katliamına ilişkin bilgiler yer aldı. Dosyada, Türk devletinin Kürt siyasetçilere yönelik baskıları, HDP’li yöneticiler, seçilmişler, vekiller ve sempatizanlarına yönelik tutuklamalara yer verildi. Heyet, en son Diyadin Belediyesi eşbaşkanlarına yönelik polis şiddeti konusunda da bilgi verdi.

ANF/SYDNEY


İhanet protesto edildi

Paris’in banliyölerinden Villiers-le-Bel’de Kürdistanlılar, Diyar Xerîb’i andı, Türk devleti ve KDP’yi protesto etti.  Villiers-le-Bel Tren Garı önünde toplanan Kürdistanlılar, şehadete ulaşan Diyar Xerîb ve arkadaşlarına yönelik yapılmış olan komployu, komploda parmağı olan KDP ve uzantılarını protesto etti.  Eylemde, “İşgalciler, ihanetçiler, faşist Türk devleti, Kürdistan’dan defol” yazılı dövizler açıldı.

Villiers-le-Bel Demokratik Kürt Toplumu Meclis Eşsözcüsü Murat Varlı, Xerîb’in Türk devletine ait savaş uçaklarının düzenlediği bu saldırıda şehit düştüğünü hatırlatarak, “Yerli-işbirlikçi ihanetle buna ortak olan ve bu komploda yer alan KDP ve uzantılarını protesto ediyoruz” dedi.

PARİS

Yazarın diğer yazıları

    None Found