Hükümet ‘işsizlik düştü’ iddiasında

INSEE, Fransa’da en büyük araştırma birimlerinden biri. Devlet kaynaklarının dikkate aldığı kurum; bu kez yılın ilk çeyreğinde işsizliğin düştüğünü iddia ederek, Fransa’da işsizlik oranın 2 puan gerilediğini belirtiyor. 2 puan, yani 66 bin insanın yeniden bir iş sahibi olduğu ifade ediliyor. Çarşamba günü saban saatlerinde Çalışma Bakanı Muriel Pénicaud tarafından kamuoyuna duyurulan veriler ‘gerçeği ifade ediyor mu’ muamma! Bakanlığın kaygısı söz konusu düşüşü Çalışma ve Sosyal Güvenlik politikasındaki reformlara bağlarken anlaşılıyor; ‘biz başardık!’

Çalışma bakanı INSEE araştırmasına göre 2009 yılının başından bu yana işsizlik oranının en düşük seviyede seyrettiğini belirtiyor. Hatta ileri giderek Ulusal İstatistik Enstitüsü tarafından Uluslararası Çalışma Ofisi (ILO) standartlarına göre ölçülen Fransa genelinde işsizlik oranının kendi iktidarları döneminde 0,6 puan düştüğünü iddia ediyor. Çalışma Bakanı, “reform vatandaşlarımız için meyve verdi” diyerek hükümet reformlarındaki etkinin görüldüğünü iddia ediyor. Reform dediği ise işsizlik maaşlarındaki ve sosyal yardımlardaki düşüş. Kısacası bakan, ‘biz vanayı biraz kıstık, bakın insanlar da çalışmak durumunda kalıyor’ demek istiyor. Oysa işsizlik oranlarında her yıl belli periyotlarda 50 ile 100 bin arasında bir değişim yaşanıyor. Çünkü geçici kontrat, mevsimlik işler vb nedenlerle işsizlik oranında söz konusu oynamanın olduğunu bizzat anket şirketleri ifade ediyor. Söz konusu değişimi ise sürekli eleştirilerin hedefinde olan hükümet çıkardığı kanunlara yorsa da durum öyle değil.

Birçok fabrikanın kapanması, devletin yeni meslek öğrenme sürecinde yaptığı katkı payını neredeyse yarı yarıya düşürmesi, birçok sektörün kapanma durumuna gelmesi vb birçok neden işsizler ordusunu besleyen süreçler olarak Fransa’da işliyor.

Bu işsizler ordusu içerisinde kimse göçmenlerin adını bile anmasa da bir işyerinde atılmalar söz konusu olduğunda işsizlik önce onları vuruyor. Fransa’da diğer ülkelerden farklı olarak da göçmenin eğitim durumu ne olursa olsun çalışamadığı sektörler söz konusu! Fransız vatandaşı olmadığı durumda göçmenin kamu işlerinde çalışması mümkün değil. Bırakın kalifiye bir eleman olmayı, kamu kurumunda temizlikçi olarak dahi Fransız vatandaşı değil ise işe giremiyor! Bu kural, tütün mamulleri ve alkol satışı yapan esnaf ölçütlerinde de geçerli. Yeniden iş bulma sürecinde bu nedenle en fazla zorlanan göçmenler oluyor.

Genel olarak Fransa’da en basit gibi gözüken temizlik işi için bile 7 aylık bir eğitim sürecinden geçmek gerekiyor. Diplomasız bu alanda dahi iş bulunamıyor. Böylesi bir işin eğitim maliyeti 2 ile 3 bin Euro arasında. İşsizlik maaşı alan bireylerin aldıkları eğitimin ancak yüzde 60’ını devlet karşılıyor. Bu nedenle yeni bir meslek edinmek özellikle 40’lı yaşlardan sonra işsiz kalanlar için giderek zorlaşıyor.

Fransa’da iş bulma sürecinin giderek zorlaştığı bu koşullar içerisinde hükümet kendini övmek için rakamlar üzerinde oynamayı ihmal etmese de gerçek, işsizler ordusu açlık sınırında yaşamaya devam ediyor! Bu sayı düşmenin ötesinde her gün yükseliyor!

Yazarın diğer yazıları