Hükümet ‘Rouen’de çevre sorunu yok’ diyor!

Fransa’da Rouen şehrinde Lubrizol şirketine ait bir kimya fabrikasında geçtiğimiz hafta çıkan yangın sonrası bölgeye kimyasal gaz yayıldığı iddia edilmesine karşın hükümet konuyu yalanlamakla yetiniyor. Şehirden yükselen dumanlar şehir sakinleri için korku dolu günleri beraberinde getirirken şehirden ayrılanların sayısının yükseldiği ifade ediliyor.

Rouen ve çevresinde söz konusu yangının yaratmış olduğu zarar ve çevre kirliliği düzeyi endişeleri büyütürken, bugüne kadar durumun kontrol altında ifade eden hükümeti, sorulardan kurtulmasını sağlamadı. Çarşamba günü Fransız senatosu bir araya geldi. Konu hükümetin senatörlerin soru bölümünde gündeme geldi. Soruları yanıtlayan Başbakan Edouard Philippe, yangının sorumlusunun Lubrizol şirketi olduğunu ifade etti.

Soruları yanıtlayan Philippe, çevrecilerin aksine hava örneklerinin normal olduğunu belirtti. Philippe, “hava örneklemesinin normal olduğu, asbest liflerinin bulunmadığını biliyoruz. Yangının sorumluluğunun şirkette olduğunu biliyoruz. İncelemeler devam ediyor. Meclis bünyesinde bir araştırma komisyonu oluşacak. Yerel yönetimler ve halkla iletişim halindeyiz “ifadelerini kullandı.

Pazartesi günü bölgede bulunan 100 yerel yöneticinin halkın kaygılarını hükümete bir mektup yoluyla iletti. Bölgede halkın kaygılandığı, çocuklarını okullara göndermek istemediği, taşınmanın yollarını aradığı vb sorunlar yaşandığını ifade eden bölge yöneticileri, hükümetin halkın kaygılarını dinlemesi gerektiğini hatırlattı.

Fransız medyasına yer alan haberlere göre şehirde panik havası devam ediyor. Binlerce hektarda bulunan meyve ve hasadı bekleyen ürünlerin sahibi çiftçiler ne yapacaklarını bilmiyor. Çevre örgütleri ise  şehrin içme sularına kimyasal atık karıştığı iddiaları yetkililerin yalanlamasına rağmen halkın dikkatli olması gerektiğini ifade ederek uyarıyor.

Rouen’de yaşanan yangına hükümetin yaklaşımı tıpkı bir zamanlar Çernobil sonrası halkın karşısına geçip çay içen Türk bakanların durumuna benziyor. Yangından şirketi sorumlu tutsalar da “Rouen’de herhangi bir sorun yok” diyorlar. Bölgedeki ürünleri imha edip zararı ödememek için yaşanan zararın daha incelemeler sonuçlanmadan, “sorun yok” diyerek gizleme yoluna giden hükümet, aynı şekilde 21 Eylül günü eylem yapan çevrecilere “ülkemizde çevre sorunu” yok diyordu. Hatta daha ileri gidip Macron, “gidip Bulgaristan ve diğer ülkelerde eylem yapın. Fransa çevre sorunları konusunda duyarlı” açıklamasında bulunmuştu.

Tüm uyarıları sıralayan yetkililerin aksine tedirgin olan bölge halkının endişesi yerinde. Devletlerin bu konudaki yalanları bilinirken, kaygısız olmak mümkün gözükmüyor! Rouen’de yaşananların üzerinin örtülmemesi için meclis komisyonlarının ötesinde çevre örgütlerinin bölge halkıyla birlikte geliştireceği inisiyatifler, zararın düzeyini ortaya çıkaracak. Bu nedenle işleri hükümetin insafına bırakmamak gerekiyor!

Yazarın diğer yazıları