‘İdlib, yenilginin başlangıcı olacak’

BASÊL REŞÎD / ANHA/HESEKÊ

Rusya’nın Türkiye ile pazarlıklara artık inanmadığı için Şehba’da askeri üs kurduğunu söyleyen siyasetçi İdris İso, “İdlib, Türkiye’nin Suriye’deki yenilgisinin başlangıcı olacaktır” dedi.

İdlib’de yaşanan gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulunan Suriye Kürtleri Demokratik Birlik Partisi (Yekitî) Serêkaniyê Bürosu Üyesi avukat İdris İso “Suriye rejiminin yoğun saldırıları ve İdlib’de olanlar Türkiye, İran ve Rusya’nın anlaşmalarının sonucudur” dedi.

İso devamla, Türkiye’nin Rusya ile mutabakatı sonucu ‘silahsız bölge’ olarak belirlediği alandan çeteleri çıkarma konusunu, çıkar malzemesine dönüştürdüğüne dile getirdi.

Çetelerin Şam’a nakli

Rusya ile Türkiye’nin sözde ‘silahsız bölge’ mutabakatının ardından belirlenen bölgelerde Suriye rejiminin hızlı bir şekilde yerleşmesini ise İso, “Çatışmaların durdurulmasında anlaşmaya varılması, Suriye rejiminin elini güçlendirdi. Nihayetinde çeteler, Suriye’nin güneyinden ve Şam’dan çekilerek İdlib’e yerleştirildi” sözleriyle değerlendirdi.

İso, rejimin böylece, Suriye’de özellikle Şam’a yakın bölgelerde büyük bir alanı ele geçirmiş olan Türk devletine bağlı çeteleri, küçük bir coğrafyada daralttığını da dile getirdi.

Avukat İdris İso Rusya, Suriye rejimi ve Türkiye’nin çeteleri Astana anlaşması dışında kalan bölgelere yerleştirdikten sonra kontrolü ele geçirme taktiğini izlediğine de dikkat çekti.

Türkiye doğrudan çeteler destek veriyor

Suriye’nin kuzeyindeki çetelerin ortadan kaldırılmasının, Türk devletinin çıkarına olmadığını kaydeden İso, Türk devletinin çetelere doğrudan ve dolaylı destek veren bir ülke olduğunu belirtti.

İdlib’in askeri olarak düşmesi durumunda, pazarlıkları reddeden bir Rusya karşısında Türk devletinin en güçlü kozlarından birini kaybedeceğini ifade eden İso şöyle devam etti: “Rusya, artık Türkiye’nin pazarlıklarına güvenmiyor. Bu yüzden Şehba’da askeri üslerini inşa ediyor. Bu da Rusya’nın, Efrîn’de yaptığının tersine Şehba’dan çekilmeyeceğinin göstergesi.”

Suriye Kürtleri Demokratik Birlik Partisi (Yekitî) Serêkaniyê Bürosu Üyesi avukat İdris İso konuşmasını şöyle tamamladı: “Türkiye elbette Suriye’den çıkacak. Çünkü işgalci bir pozisyondadır ve Suriye’de kalmaya hiçbir hakkı yoktur. Uluslararası toplum da Suriye halkı ve sahada aktif olan güçler de ne bugün ne yarın için Türkiye’nin Suriye’deki askeri veya sivil varlığını kabul etmeyecek. İdlib, Türkiye’nin Suriye’deki yenilgisinin başlangıcı olacaktır.”

Yazarın diğer yazıları

    None Found