İdlib’de çatışmalar tüm hızıyla sürüyor

İdlib ve çevresinde işgalci Türk devleti destekli çete gruplarıyla Suriye rejim güçleri arasındaki çatışmalar, şiddetlenerek devam ediyor.  Londra Merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Lazkiye’nin kuzeyindeki El Ekrad Dağı’nda Türkiye’ye bağlı çetelerle Suriye rejim güçleri arasındaki çatışmaların 4 gündür tüm şiddetiyle devam ettiğini ve rejim güçlerinin bölgede ilerleme sağladığını belirtti.

Top atışları ve çatışmalar

SOHR ayrıca önceki akşam saatlerinde Hama’nın kuzeybatısındaki Xab ovasının Hakure köyünde da çeteler ile Suriye rejim güçleri arasında çatışma çıktığını, İdlib’in güneyinde de yoğun top atışları ve aralıklarla çatışmaların yaşandığını kaydetti. Suriye rejim güçlerinin yoğun bombardımanlar ardından önceki gün İdlib’in güneyindeki Hebid beldesini ele geçirdiği ve Han Şeyhun’a doğru ilerlediği de belirtildi.

Öte yandan Türkiye’ye bağlı çetelerin Lazkiye ve beldelerine füze atışları yaptığı ancak saldırının bilançosunun detayları hakkında net bilgi elde edilemedi.

Yoğun hava bombardımanı

SOHR, rejim güçlerine ait helikopterlerin İdlib’in güneyindeki Ernibe, Abdin Mexer El Hente, Şex Mustafa, Neqir, Rekaya, Merdem, Um Zeytun, Kefer Eyn, Temane, Han Şeyhun ve Til As bölgelerine Pazar akşamından bu yana toplam 33 varil bombası attığını da belirtti.

Rusya’ya ait savaş uçaklarının da yine İdlib’in güneyindeki Şêx Mustafa, Tamene ve Han Şeyhun ile kentin batısındaki El Aliye beldelerini bombaladığı, İdlib’in güneyi ve Hama’nın kuzeyine toplam 20 hava saldırısı gerçekleştirdiği bildirildi.  SOHR, işgalci Türk devletine bağlı çetelerle Suriye rejim güçleri arasındaki çatışmalarda, İdlib’in güneyinde yer alan Til As beldesine bir çocuğun; Hezarin ve Temane beldelerinde ise 2 sivilin yaşamını yitirdiğini belirtti. Gözlemevi ayrıca çatışmalarda Türk devletine bağlı çete gruplarından 45, Suriye rejim güçlerinden ise 24 kişinin öldüğünü bildirdi.   

Öte yandan Suriye ordusunun İdlib’in güneyindeki El Habeet kasabasını ele geçirdiği belirtildi. El Habeet’in hükümetin denetimine geçmesinin, Han Seyhun kasabasının da alınmasının önünün açıldığı belirtiliyor.  Suriye’de yayınlanan El Vatan gazetesi Türk devlet destekli Heyet Tahrir El Şam çetelerinin, El Habeet kasabasının ele geçirilmesinden sonra Han Seyhun’a kaçtığını yazdı.

LONDRA/İDLİB

Yazarın diğer yazıları

    None Found